لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

اوباما و پوتین برای اولین بار در دوسال گذشته به طور رسمی دیدار کردند


۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵
۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه عصر روز دوشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برای اولین بار در دو سال گذشته به طور رسمی با یکدیگر دیدار کردند.

پیشتر اعلام شده بود محور اصلی گفتگوها که پشت درهای بسته صورت می گیرد، بحران سوریه خواهد بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود اوکراین نیز جزء مذاکرات دو طرف خواهد بود.

ولادیمیر پوتین پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا یک کنفرانس خبری برگزار کرد. در این کنفرانس خبری او گفت به طور کلی با باراک اوباما در مورد نقش روسیه در سوریه برای مبارزه با تروریسم و گروه های اصلی که با داعش روی زمین می جنگند و تعداد آنها زیاد نیست و شامل ارتش سوریه و گروه های کردی در سوریه می شوند صحبت کرده است.

پوتین گفت در دو سال گذشته با آقای اوباما دیدار و گفتگو کرده است.

روسیه حضور نظامی خود را در سوریه تقویت کرده است و از حامیان دولت بشار اسد به شمار می رود. روسیه گفته است با تروریسم مبارزه می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت برکناری بشار اسد از قدرت باید بخشی از راه حل سوریه و مبارزه با داعش باشد. او همچنین گفت آمریکا حاضر است برای حل بحران سوریه با ایران و روسیه همکاری کند. آقای اوباما همچنین از نقض تمامیت ارضی اوکراین توسط روسیه انتقاد کرد.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین در سخنان روز دوشنبه خود در سازمان ملل گفت همکاری نکردن با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه یک اشتباه بزرگ است.

او پیشتر نیز به چارلی رز، مجری یک شبکه آمریکایی گفته بود در سوریه، مسکو تنها ارتش سوریه را که از بشار اسد فرمان می برد قانونی می داند.

روسیه، ایران، عراق و سوریه اخیرا توافق کردند برای مبارزه با داعش همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG