لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۱

راستی‌آزمایی | روسیه به دروغ می‌گوید اماکن غیرنظامی و فرهنگی را هدف قرار نداده است


«کلیسای جامع تجلی» که در حمله هوایی روسیه آسیب دیده است. ۲۳ ژوئیه، ۲۰۲۳.

سایت«پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، در پژوهشی این ادعای روسیه را که گفته است «در حملات برنامه‌ریزی شده با سلاح‌های هدایت شونده دقیق آگاهانه تأسیسات غیرنظامی و همچنین مکان‌های میراث فرهنگی و تاریخی را هدف قرار نمی‌دهد » بررسی کرده است.

این پژوهش نشان می‌دهد که برخلاف این ادعا، روسیه از زمان تهاجم به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ به ۲۷۰ ساختمان فرهنگی در اوکراین حمله کرده است.

در ۲۳ ژوئیه، حملات موشک‌ها و پهپادهای روسیه به شهر اودسا در اوکراین دستکم یک کشته و ۲۲ زخمی برجای گذاشت. ده‌ها ساختمان، از جمله «کلیسای جامع تجلی»، بخشی از میراث جهانی یونسکو، در این حمله آسیب دیدند.

این آخرین حمله از یک سری حملات به شهر بندری جنوبی اودسا پس از حمله ۱۷ ژوئیه اوکراین به پل کریمه بود که دو کشته بر جای گذاشت. این پل شبه جزیره کریمه اشغالی اوکراین را به روسیه متصل می کند و از نظر لجستیکی برای مسکو اهمیت دارد.

روسیه که قول تلافی حمله به پل را داده بود، به روال همیشگی خود حملات هدفمند به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین را انکار کرده است.

مسکو گفت: «در حملات برنامه‌ریزی شده با سلاح‌های هدایت شونده دقیق علیه تأسیسات زیرساختی نظامی و تروریستی رژیم کی‌یف بر اساس اطلاعاتی انجام می‌شود که از طریق چندین کانال به‌دقت بررسی و تأیید شده آگاهانه تأسیسات غیرنظامی و همچنین مکان‌های میراث فرهنگی و تاریخی هدف قرار نمی‌گیرند.»

این ادعای روسیه دروغ است.

حملات روسیه در ۲۳ ژوئیه به اودسا، ۴۴ ساختمان و مکان با اهمیت فرهنگی را ویران کرد و یا به آنها آسیب رساند.

حملات ۲۳ ژوئیه به اودسا با حمله گسترده‌تر روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، یک سال پیش آن را «ترور موشکی» نامید، مطابقت دارد.

از زمانی که مسکو از توافقی که به اوکراین اجازه می‌داد از بنادر دریای سیاه غلات صادر کند خارج شد به زیرساخت‌های بندر اودسا و تأسیسات صادرات مواد غذایی حمله کرده است.

اماکن غیرنظامی و فرهنگی نیز مورد حمله قرار گرفته‌اند.

آدری آزولای، مدیر کل یونسکو، گفت: من حمله به اماکن فرهنگی را شدیداً محکوم می‌کنم و از روسیه می‌خواهم که برای انجام تعهدات خود تحت قوانین بین‌الملل اقدامات معناداری انجام دهد.»

یونسکو گفت روسیه تا ۲۰ ژوئیه، به ۲۷۰ ساختمان فرهنگی در اوکراین حمله کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، علیرغم ادعای روسیه مبنی بر استفاده از «سلاح های هدایت شونده دقیق» در حمله به اودسا، گفت که «کلیسای جامع تجلی» توسط یک موشک پرسرعت «ک‌اچ-۲۲ مورد اصابت قرار گرفته است که برای غرق کردن ناوهای هواپیمابر طراحی شده است. وزارت دفاع بریتانیا گفت که این موشک هنگامی که اهداف زمینی را هدف قرار می دهد،«به طرز فاحشی غیردقیق است.»

این مطلب برگردان بخشی از پژوهش انجام‌شده در سایت «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، است.

XS
SM
MD
LG