لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

مدودف: اگر ضدحمله اوکراین موفقیت آمیز باشد روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده می‌کند


رئیس‌جمهوری سابق روسیه، دیمیتری مدودف
رئیس‌جمهوری سابق روسیه، دیمیتری مدودف

رئیس‌جمهوری سابق روسیه، دیمیتری مدودف، روز یکشنبه گفت که در صورت موفقیت‌آمیز بودن ضدحمله کی‌یف، مسکو باید از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند.

به گزارش رویترز، مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، نهادی که ریاست آن را ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برعهده دارد در پیامی در حساب رسمی خود در شبکه‌های اجتماعی گفت که در سناریوی موفقیت آمیز بودن ضدحمله اوکراین، روسیه مجبور خواهد شد به «دکترین هسته‌ای» خود اتکا کند.

او نوشت: «تصور کنید اگر حمله‌ای که ناتو از آن حمایت می‌کند، موفقیت‌آمیز بود و تکه‌ای از خاک ما را پاره می‌کردند، ما مجبور می‌شدیم طبق قوانین فرمان رئیس‌جمهوری روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کنیم.»

او گفت: «به سادگی هیچ گزینه دیگری وجود نخواهد داشت. بنابراین دشمنان ما باید برای [موفقیت] نیروهای ما دعا کنند. آنها(نیروهای روس) دارند مطمئن می‌سازند که یک آتش جهانی [جنگ]هسته‌ای شعله ور نشود.»

دکترین هسته‌ای روسیه می‌گوید در پاسخ به حمله به روسیه، حتی اگر چنین حمله‌ای با استفاده از سلاح‌های متعارفی باشد که «موجودیت» روسیه را تهدید می‌کند، مسکو می‌تواند از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کند.

اوکراین در حال تلاش برای بازپس گیری اراضی خود است که روسیه به طور یکجانبه آن را ضمیمه خود کرده و آن را بخشی از خاک خود اعلام کرده است.

منتقدان کرملین در گذشته مدودف را به اظهارات بسیار تند در تلاش برای منصرف کردن کشورهای غربی از ادامه دادن تسلیحات به اوکراین متهم کرده‌اند.

تهدید مدودوف به استفاده از تسلیحات اتمی در حالی است که جمهوری اسلامی با ارسال پهپادهای جنگی نظیر شاهد-۱۳۶ به روسیه که از آنها علیه تاسیسات غیرنظامی و نظامی اوکراین استفاده شده، ایران را نیز به شکلی درگیر این جنگ کرده است.

کشورهای غربی کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به روسیه را که در جنگ با اوکراین متجاوز شناخته می‌شود، محکوم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG