لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

وزیر صنایع راهبردی اوکراین: بسته‌بودن شماری از پناهگاه‌ها در کی‌یف باورکردنی نیست


شماری از مردم کی‌یف برای نجات خود در حمله هوایی روسیه به ایستگاه مترو پناه برده‌اند. ۱ ژوئن ۲۰۲۳.
شماری از مردم کی‌یف برای نجات خود در حمله هوایی روسیه به ایستگاه مترو پناه برده‌اند. ۱ ژوئن ۲۰۲۳.

وزیر صنایع راهبردی اوکراین روز یکشنبه پس از آن‌که نتایج اولیه بازرسی از پناهگاه‌ها در کی‌یف نشان داد نزدیک به نیمی از آنها بسته بودند یا برای استفاده مناسب نیستند، ابراز «شگفتی» کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز جمعه، در پی کشته شدن سه تن در کی‌یف به دلیل عدم دسترسی به یکی از پناهگاه‌ها در جریان حمله هوایی روسیه، دستور بازرسی از تمام پناهگاه‌ها در اوکراین را صادر کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از الکساندر کامیشین، وزیر صنایع راهبردی اوکراین گفت که پس از بررسی در روز اول از ۱۰۷۸ پناهگاه در کی‌یف متوجه شدیم که ۳۵۹ پناهگاه آماده نبودند، ۱۲۲ پناهگاه بسته بودند، و مردم تنها می‌توانستند از ۵۹۷ پناهگاه استفاده کنند.

او در پیام‌رسان تلگرام خود نوشت: «با ناباوری این حقیقت را پذیرفتم که نیمی از آنها باز و به نظر آماده بودند.»

او افزود: «روز شنبه، وقتی با شهردار منطقه اوبولون پناهگاه‌ها را بررسی کردیم، اکثریت قریب به اتفاق آنها بسته بودند.»

آقای کامیشین گفت که بازرسی‌ها با ادامه تهاجم همه جانبه روسیه به اوکراین که هفده ماه پیش آفاز شد، ادامه خواهد داشت.

مفامات اوکراین تشدید حملات هوایی منظم روسیه به کی‌یف از اوایل ماه مه، به ویژه در هنگام شب، را تلاش برای آسیب‌ رساندن به روحیه مردم، پیش از حمله متقابل اوکراین توصیف کرده‌اند.

کشته شدن سه تن در حملات هوایی روز پنجشنبه به دلیل عدم دسترسی به پناهگاه موجب خشم عمومی شده است و آقای زلنسکی قول داده است که با آن به شدت برخورد خواهد کرد. رویترز می‌گوید که به نظر می‌رسد مخاطب زلنسکی، شهردار کی‌یف؛ ویتالی کلیچکو، است که قبلاً با او اختلاف داشته است.

ویتالی کلیچکو در یک جلسه کمیته محلی در روز جمعه اذعان کرد که مسئولیت بر عهده وی است، اما گفت که دیگران نیز مقصر هستند، به ویژه نزدیکان رئیس جمهور که برای اداره امور مناطق پایتخت اوکراین منصوب شده‌اند.

XS
SM
MD
LG