لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

حمله روسیه به کی‌یف در روز جهانی کودک؛ یک کودک و مادرش کشته شدند


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، هنگام صحبت با خانواده‌های پرجمعیت - ۱ ژوئن ۲۰۲۳
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، هنگام صحبت با خانواده‌های پرجمعیت - ۱ ژوئن ۲۰۲۳

مقامات اوکراینی گفتند: در حملات موشکی روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین، که پیش از سحر پنجشنبه انجام شد، سه تن از جمله یک کودک ۹ ساله و مادرش کشته شدند و به آپارتمان‌ها، مدرسه‌ها و یک بیمارستان کودکان آسیب‌هایی وارد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، همسر یک زن ۳۳ ساله گفت که او در شرایطی که همراه دیگران منتظر ورود به پناهگاه بود، بر اثر اصابت قطعات موشک کشته شد.

در این ارتباط، مقامات دستور دادند تا در مورد قفل بودن در پناهگاه در زمان حمله موشکی روسیه تحقیق شود.

مقامات اوکراینی می‌گویند موشک‌های روسیه از نوع «اسکندر» با برد کوتاه بود. این حمله همزمان با برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن‌ «روز جهانی کودک» در کی‌یف بود. اوکراین پس از این حمله، جشن روز جهانی کودک را لغو کرد.

بسیاری از کشورهای شرق و مرکز اروپا روز جهانی کودک را در روز اول ماه ژوئن، یازدهم خرداد، جشن می‌گیرند.

پدافند هوایی اوکراین گفت ۱۰ موشک کروز روسیه را سرنگون کرد، اما به گفته مقامات اوکراینی، ترکش قطعات موشک‌ها باعث خسارات و تلفات شد و ۱۶ تن را نیز زخمی کرد.

روسیه در هفته‌های اخیر حملات گسترده‌ای را به پایتخت و سایر بخش‌های اوکراین انجام داده است.

در این حال، اولنا زلنسکا، همسر رئیس جمهوری اوکراین، در توئیتی نوشت که یک دختر نه ساله پس از حمله موشکی روسیه کشته شد و یک کودک دیگر در بیمارستان بستری شد.

او افزود: «روز کودک باید در مورد دوران کودکی، تابستان و زندگی ایمن باشد اما امروز، درباره جنایات تازه (روسیه) علیه کودکان است.»

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، نیز در توئیتی نوشت که کشته‌شدگان شامل یک دختر ۹ ساله، مادرش و یک زن دیگر هستند.

ناظران حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گویند تنها در ماه گذشته میلادی، شش کودک کشته و ۳۴ کودک زخمی شدند.

به گفته سازمان ملل، از فوریه ۲۰۲۲ که روسیه تهاجم به اوکراین را آغاز کرد، دست‌کم ۵۲۵ کودک کشته و دست‌کم ۱۰۴۷ کودک زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع اوکراین اما می‌گوید که دست‌کم ۴۸۴ کودک کشته و ۹۲۹ کودک زخمی شده‌اند. دلیل اختلاف این آمار با آمار سازمان ملل روشن نیست.

در همین حال، در مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در نشستی آنلاین به مناسبت روز جهانی کودک، به خانواده‌هایی که فرزندان زیادی دارند، قول داد که یارانه‌های دولتی و سایر اقدامات را برای حمایت از آنها حفظ کند.

هنگامی که یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست ابراز اطمینان کرد که روسیه پیروز خواهد شد، پوتین گفت که «همینطور خواهد بود.»

از سوی دیگر، دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۷ غیرنظامی کشته و ۲۷ تن زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG