لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

اوکراین دهها پهپاد روسیه را سرنگون کرد؛ زلنسکی با الهام علی‌اف دیدار کرد


زلنسکی برای شرکت در اجلاس جامعه سیاسی اروپا به کیشیناو پایتخت مولداوی سفر کرد
زلنسکی برای شرکت در اجلاس جامعه سیاسی اروپا به کیشیناو پایتخت مولداوی سفر کرد

همزمان با انتشار خبرهایی از موج جدید حمله پهپادی به شهر کی‌یف، ارتش اوکراین از سرنگونی سی پهپاد روسیه خبر داد.

بامداد جمعه ۱۲ خرداد شهردار کی‌یف گفت که این شهر دوباره تحت حمله پهپادی روسیه قرار گرفته است. هنوز مشخص نیست در میان پهپادهایی که ارتش اوکراین سرنگون کرده،‌ آیا پهپادهای ایرانی هم هستند یا نه. تاکنون دهها پهپاد جمهوری اسلامی توسط ارتش اوکراین سرنگون شده است. تهران می‌گوید این پهپادها قبلا به روسیه داده شده بود.

ولودیمیر زلنسکی که به مولداوی سفر کرده، بار دیگر پنجشنبه درخواست کرد که اوکراین به ناتو بپیوندد. وی همچنین از ناتو خواسته در صورت رد این درخواست، تضمین امنیتی به اوکراین داده شود.

زلنسکی روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس جامعه سیاسی اروپا در کیشیناو پایتخت مولداوی با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

از سوی دیگر، مقامات روسیه همچنان علیه اوکراین موضع گیری می‌کنند. دمیتری مدودف نایب رئیس شورای امنیت ملی روسیه در حاشیه بازدید از یک پادگان آموزشی ارتش روسیه گفت رژیم اوکراین تروریستی است و تروریست‌ها را باید یک بار برای همیشه نابود کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مراسم فارغ التحصیلی آکادمی نیروی هوایی آمریکا در کلرادو به مقاومت اوکراین مقابل روسیه اشاره کرد و گفت ایالات متحده از این کشور برای دفاع از دموکراسی و تمامیت ارضی اوکراین مقابل روسیه حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG