لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

آخرین تحولات در اوکراین؛ کشف جسد ۴۴ شهروند غیرنظامی در خارکیف


غیرنظامیان اوکراینی از حملات روسیه به یک ایستگاه مترو در خارکیف پناه برده‌اند - ۹ مه ۲۰۲۲ (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱)
غیرنظامیان اوکراینی از حملات روسیه به یک ایستگاه مترو در خارکیف پناه برده‌اند - ۹ مه ۲۰۲۲ (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱)

در هفتاد و ششمین روز از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، حملات روس‌ها به شرق و جنوب اوکراین ادامه دارد. این درحالی است که اوکراینی‌ها از کشف جسد ۴۴ شهروند غیرنظامی در منطقه‌ای در خارکیف خبر می‌دهند.

درحالیکه مقامات سازمان بهداشتی جهانی از دست‌کم ۲۰۰ حمله به مراکز بهداشتی درمانی خبر می‌دهند، مقامات اوکراینی روز سه‌شنبه گفتند که نیروهای آمریکایی در بندر حیاتی اودسا به عنوان بخشی از تلاش آشکار برای ایجاد اختلال در خطوط تدارکاتی و حمل و نقل تسلیحات، حمله کردند.

ارتش اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد روسیه شبانه به دو هتل و یک مرکز خرید در شهر جنوبی اودسا حمله کرد. اوکراین می‌گوید در این حمله از موشک‌های مافوق صوت استفاده شده است. به گفته مقامات اوکراینی، در این حملات یک نفر جان باخته‌است و پنج نفر دیگر مجروح و در بیمارستان بستری شدند.

ارتش اوکراین می‌گوید روسیه برخی از نیروهای خود را در داخل مرزهای خود نگه می‌دارد تا از ضدحمله نیروهای اوکراینی که تا حدودی در شرق خارکیف پیشروی کرده است، جلوگیری کند.

مقامات اوکراین اما می‌گویند که شدیدترین فعالیت‌ها در منطقه دونتسک، جایی که نیروهای روسی در تلاش برای پیشروی به سمت شهر لیمان که یک مرکز اصلی حمل‌ونقل به شمار‌ می‌رود، در جریان است.

چند روز پس از نجات پرتعداد غیرنظامیان گرفتار آمده در نیروگاه ماریوپول، مقامات می‌گویند که حدود ۱۰۰ نفر هنوز در شبکه تونل‌های زیرزمینی تحت بمباران هستند. این حملات در حالی صورت می‌گیرد که تلفات وحشتناک جنگ همچنان رو به افزایش است.

جسد ۴۴ غیرنظامی در زیر آوار یک ساختمان پنج طبقه در منطقه ایزیوم در خارکیف پیدا شده است. مشخص نیست این ساختمان چه زمانی ویران شده است، اما مقامات محلی این اقدام را حمله مستقیم و بی‌پروا به غیرنظامیان از سوی نظامیان روس عنوان کرده‌اند. این شهر در شمال شرق اوکراین در هفته‌های اخیر به شدت مورد گلوله باران قرار گرفته است.

سازمان بهداشت جهانی از زمان شروع جنگ، ۲۰۰ حمله به مراکز بهداشتی درمانی در اوکراین را تأیید کرده است. تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت که وضعیت بهداشتی در کشور را با مقامات اوکراینی مورد بحث و بررسی قرار داده و گفت که سازمان بهداشت جهانی به حمایت از سیستم مراقبت‌های بهداشتی اوکراین ادامه خواهد داد.

همزمان رئیس بخش اروپای سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، دستکم ۳ هزار نفر بیمار مزمن به دلیل عدم دسترسی به تامین نیازهای درمانی خود جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG