لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

آمریکا دو میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین اختصاص داد


سربازان اوکراینی در تمرینات نظامی در منطقه دونتسک، اوکراین. آرشیو
سربازان اوکراینی در تمرینات نظامی در منطقه دونتسک، اوکراین. آرشیو

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون به مناسبت اولین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، از ارائه بسته جدید دو میلیارد دلاری برای ارسال مهمات بیشتر و انواع پهپادهای کوچک و پیشرفته به اوکراین خبر داد.

کمک جدید آمریکا به اوکراین تنها چند روز پس از آن اعلام شد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان دیداری از قبل اعلام نشده از کی‌یف متعهد شد که آمریکا به تعهدات خود در قبال اوکراین پایبند باشد. بایدن به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و مردم این کشور گفت که «آمریکایی‌ها و جهان در کنار شما ایستاده اند.»

پنتاگون در بیانیه روز جمعه خود گفت که این کمک‌ها شامل چندین نوع پهپاد، از جمله پهپاد ارتقا یافته سوئیچ بلید ۶۰۰ کامیکازه، و همچنین تجهیزات شناسایی جنگ الکترونیک است.

این بسته کمک‌های جدید همچنین شامل پول برای مهمات اضافی برای سامانه‌های موشکی توپخانه با تحرک بالا، گلوله‌های توپخانه و مهمات برای سیستم‌های راکت هدایت لیزری است. پنتاگون جزئیاتی در مورد اینکه چه تعداد از هر نوع سامانه خریداری خواهد شد، ارائه نکرد. با احتساب این بسته جدید، ایالات متحده اکنون از زمان حمله روسیه به اوکراین بیش از ۳۲ میلیارد دلار کمک‌های امنیتی به اوکراین متعهد شده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که اولین سالگرد تهاجم روسیه فرصتی برای همه آزادیخواهانی است که «به پایبندی مجدد به حمایت از مدافعان شجاع اوکراینی برای طولانی مدت» معتقدند و «یادآوری می‌کنند که خطرات جنگ روسیه بسیار فراتر از اوکراین می‌رود.»

به گفته کاخ سفید بایدن روز جمعه در جلسه‌ای مجازی با دیگر رهبران گروه هفت و زلنسکی «در راستای هماهنگی تلاش‌های ما برای حمایت از اوکراین و مسئول دانستن روسیه برای این جنگ» شرکت کرد.

کاخ سفید گفت که این تلاش‌ها شامل تحریم‌های «جامع» علیه بیش از ۲۰۰ فرد و نهاد «برای تضعیف بیشتر اقتصاد روسیه و کاهش توانایی آن برای جنگ علیه اوکراین» است. دولت بایدن همچنین صادرات به روسیه را محدودتر خواهد کرد و تعرفه برخی از محصولات روسی وارداتی به ایالات متحده را افزایش خواهد داد.

در بیانیه کاخ سفید که روز جمعه منتشر شد همچنین آمده است: «کشورهای گروه ۷ به انسداد دارایی‌های روسیه تا زمانی ادامه خواهند داد که راه‌حلی برای این درگیری که نقض حاکمیت و یکپارچگی اوکراین از سوی روسیه است، وجود نداشته باشد.»

به گفته پنتاگون، با بسته جدید کمک‌های امنیتی، اوکراین می‌تواند همچنین تجهیزات پاکسازی مین و ارتباطات و همچنین بودجه آموزشی، نگهداری و پشتیبانی نیروهای اوکراینی را تامین کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پنج‌شنبه در شبکه خبری سی‌ان‌ان تأیید کرد که بایدن و زلنسکی در کی‌یف درباره درخواست اوکراین برای جت‌های جنگنده اف-۱۶ صحبت کرده‌اند.

سالیوان با اشاره به انتظارات مبنی بر اینکه اوکراین یک حمله بهاری انجام دهد، خاطرنشان کرد: «آنها در شرف انجام یک ضد حمله مهم هستند.» سالیوان تاکید کرد که «از دیدگاه آمریکا اف-۱۶ ها دارای قابلیت کلیدی برای آن حمله نیستند»، اما درخواست برای اف-۱۶ می‌تواند برای دفاع طولانی مدت مورد بررسی قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG