لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

چین خواستار آتش‌بس میان اوکراین و روسیه شد


RUSSIA-CHINA/WANG-PUTIN
RUSSIA-CHINA/WANG-PUTIN

وزارت امور خارجه چین، برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح بین روسیه و اوکراین یک «برنامه ۱۲ ماده‌ای» ارائه داده است.

به گزارش سی ان ان، این سند ۱۲ماده‌ای بخشی از تلاش‌های پکن برای معرفی خود به‌عنوان یک میانجی صلح «بی‌طرف» است که تلاش می‌کند روابط عمیق خود با مسکو همزمان با به هم ریختن روابط با غرب را متعادل کند.

پکن اخیرا به دلیل همکاری فزاینده با مسکو و نادیده گرفتن تحریم‌های جهان، تحت فشار ایالات متحده و متحدانش قرار گرفته است.

وزارت خارجه چین روز جمعه همزمان با ارائه برنامه ۱۲ ماده‌ای خود برای صلح میان روسیه و اوکراین، خواستار پایان تحریم‌های یکجانبه غرب بر ضد مسکو شد و بر مخالفت خود با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرد.

علاوه بر مخالفت با استفاده از تسلیحات ‌هسته‌ای در جنگ اوکراین، چین خواستار احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی همه کشورها شد و اعلام کرد که این «اصول تعریف شده در منشور ملل متحد» و «در قوانین بین‌المللی» باید از سوی همه به طور موثر تضمین شود.

ادعای بی‌طرفی پکن به دلیل امتناع این کشور از به رسمیت شناختن ماهیت درگیری و حمایت دیپلماتیک و اقتصادی از مسکو به شدت تضعیف شده است.

مسکو و کی‌یف در پاسخ به این پیشنهاد پکن،‌ بر موانع بزرگ برای گفت وگو تاکید اما از کلیات این طرح استقبال کردند.

وزارت خارجه روسیه گفت که از «تمایل صادقانه چین برای کمک به حل و فصل مناقشه» بسیار قدردانی می‌کند و افزود که مسکو آماده دستیابی به اهداف به اصطلاح «عملیات نظامی ویژه» خود از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک از جمله به رسمیت شناختن «واقعیت‌های سرزمینی جدید» است، چیزی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سوگند یاد کرده است که هرگز آنرا نپذیرد.

XS
SM
MD
LG