لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

تشدید حملات نظامی روسیه برای تصرف کامل شرق اوکراین


آرشیو
آرشیو

روسیه نیروهای زمینی خود را برای تکمیل تصرف شرق اوکراین به حرکت در آورده و حملات هوایی و توپخانه‌ای خود را در آن منطقه تشدید کرده است. اما اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور برای حفظ مواضع خود به شدت مقاومت می‌کنند.

به نوشته رویترز، روز سه‌شنبه درگیری‌های شدیدی در شهرهای واقع در مرز خط مقدم جنگ و نزدیک شهر دونتسک در شرق اوکراین گزارش شد. مقامات اوکراینی می گویند که نیروهای روسی چندین دور حمله را آغاز کرده اند. روسیه تلاش دارد کنترل کامل منطقه صنعتی دونباس را در دست بگیرد.

در همین حال دادستان فدرال در منطقه منهتن نیویورک در آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که یک قاضی به دادستان‌های آمریکا اجازه داده است که یک هواپیمای ایرباس ۹۰ میلیون دلاری متعلق به آندری اسکوچ، الیگارش تحریم‌شده روسیه، را توقیف کنند.

به گفته دادستان‌ها، اسکوچ، یکی از اعضای دومای روسیه، از طریق شرکت‌های پوششی و شریک عشقی‌اش مالک هواپیما است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده او را ابتدا در سال ۱۳۹۷ به اتهام ارتباط با گروه‌های جنایت‌کار سازمان‌یافته روسیه تحریم کرد.

از سوی دیگر، تشکیلات امنیتی اوکراین اعلام کرد دو نفر را که برای سرویس‌های اطلاعاتی روسیه کار می‌کردند و قصد کشتن وزیر دفاع اوکراین و رئیس سازمان اطلاعات نظامی این کشور را داشتند، دستگیر شدند.

سه شاهد محلی نیز روز سه‌شنبه به رویترز گفتند که صدای انفجارهای شدیدی را از سمت یک پایگاه هوایی ارتش روسیه در نووفدوریوکا در شبه‌جزیره کریمه شنیده شده و ستونی از دود به هوا برخاسته است. روسیه این منطقه را پیشتر ضمیمه خود کرده است.

رویترز در گزارشی تحقیقی می‌گوید که پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های شدید غرب، و به رغم بیانیه شرکت‌های فناوری مبنی بر توقف همه صادرات‌شان به روسیه، عرضه قطعات کامپیوتر غرب به روسیه ادامه یافته است. تجهیزات کامیپوتری در صنایع مختلف از جمله نظامی کاربرد دارد. رویترز می‌نویسد که برخی از محموله‌های اخیر از طریق فروشندگان ثالث راهی روسیه شده است.

XS
SM
MD
LG