لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۷

احتمال کمبود برق اوکراین در تابستان به علت حملات اخیر روسیه به زیرساخت‌های انرژی


حمله روسیه به یک نیروگاه برق در اوکراین - آرشیو
حمله روسیه به یک نیروگاه برق در اوکراین - آرشیو

روز جمعه ۲۱ اردیبهشت مجری شبکه برق اوکراین اعلام کرد که این کشور ممکن است به علت حملات اخیر روسیه به نیروگاه‌های برق، افزایش مصرف و تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده نیروگاه‌های هسته‌ای، در تابستان آینده با کمبود برق مواجه شود.

از اواسط فروردین ، بخش انرژی اوکراین هدف حملات گسترده موشکی و پهپادی روسیه بوده که باعث خاموشی در بسیاری از مناطق کشور و طرح مسئله تمرکز زدایی از ظرفیت تولید برق شده است.

ولودیمیر کودریتسکی، رئیس شرکت «اوکرنرگو»، مجری شبکه برق اوکراین در یک نشست تلویزیونی گفت: «ما قطعا در تابستان با چالش‌هایی رو به رو خواهیم بود که بیش از هر چیز به علت آسیب به نیروگاه‌هاست.»

پس از آخرین حملات روسیه به زیرساخت‌های انرژی، دولت از مردم خواست در مصرف برق صرفه جویی کنند و «اوکرنرگو» محدودیت‌هایی را برای مصرف کنندگان صنعتی اعمال کرد.

با وجود این کودریتسکی گفت که به علت این که گرمای تابستان هنوز ظاهر نشده و سیستم‌های تهویه مطبوع هنوز شروع به کار نکرده‌اند، وضعیت کنونی بدترین وضعیت ممکن نیست و افزود: «نیروگاه‌های برق آبی در تابستان برق کمتری تولید خواهند کرد و نیروگاه‌های هسته ای هم تحت تعمیرات اجباری معمول قرار خواهند داشت.»

«اوکرنرگو» در بیانیه‌ای اعلام کرد که روز جمعه صبح از کشورهای اتحادیه اروپا برق اضطراری دریافت کرده و انتظار می‌رود که در طول روز نیز از رومانی، اسلوواکی، لهستان، مجارستان و مولدوا کمکی های بیشتری دریافت کند.

مقامات اوکراینی اعلام کرده‌اند که در اثر حملات روسیه، این کشور ۸۰ درصد ظرفیت تولید برق حرارتی خود را ازدست داده و به شکلی فزاینده برای تولید برق به سه نیروگاه هسته‌ای خود متکی است که حدود ۶۰ درصد از برق مورد نیاز را تامین می‌کنند.

تولید برق حرارتی و برق آبی برای متعادل نگه داشتن عرضه و تقاضا، به ویژه در ساعات اوج مصرف انرژی، مورد نیاز است.

XS
SM
MD
LG