لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۱

شرکت گاز روسیه به اوکراین یک هفته مهلت داد


شرکت گاز دولتی روسیه «گازپروم» یک روز مانده به پایان مهلت تعیین شده و قطع صدور گاز به اوکراین، یک هفته به دولت جدید آن کشور فرصت داد تا اختلاف هایش را بر سر قیمت گاز با روسیه حل و فصل کند.

ارائه مهلت شرکت «گازپروم» در گرماگرم تنش های شدید میان روسیه و اوکراین انجام شد.

به رغم تصرف کریمه و ادامه بحران شرق اوکراین، گفتگو بر سر قیمت گاز طبیعی همچنان میان دو کشور دنبال می شود.

از زمان سقوط دولت روسگرای ویکتور یانوکوویچ در ماه فوریه، روسیه بهای گاز صادراتی به اوکراین را به شدت افزایش داد. دولت کیف می گوید از عهده پرداخت بهای تازه تعیین شده برنمی آید و در خواستار خرید گاز به قیمت تخفیفی قبلی است.

اما در حالی که چانه زنی ها ادامه داشت، شرکت روسی صورتحساب های بلندبالایی با قیمت های جدید برای برای دولت اوکراین فرستاد؛ و می گوید کیف تا کنون پنج میلیارد دلار به آن شرکت بدهکار است. اوکراین از این پس باید ماهی یک میلیارد دلار به «گازپروم» بپردازد.

مسکو پیشتر تهدید کرده بود اگر اوکراین شروع به پرداخت بدهی اش نکند، از روز سه شنبه سوم ژوئن ارسال گاز به آن کشور را قطع خواهد کرد. چنین اقدامی می توانست بر چند کشور اروپایی که از مسیر اوکراین گاز روسیه را وارد می کنند هم اثر بگذارد.

اوکراین برای جبران بخشی از بدهی اش به روسیه ۷۸۶ میلیون دلار پرداخت کرد؛ در مقابل، روسیه یک مهلت شش روزه برای پرداخت بدهی به اوکراین داد.

این بدان معناست که در جریان گردهمآیی این هفته رهبران کشورهای اروپا در فرانسه – که ولادیمیر پوتین و پترو پروشنکو هم در آنها شرکت دارند – ارسال گازبه اوکراین ادامه خواهد یافت.

کاخ کرملین برنامه ای برای دیدار آقای پوتین با رهبر جدید اوکراین اعلام نکرده اما احتمال گفتگوهای غیررسمی را هم رد نکرده است.

پوتین دهها هزار نیروی روس را از مرز اوکراین فراخوانده و گفته است برای همکاری با آقای پوروشنکو آمادگی دارد. در همین حال، در یک هفته گذشته خشونت در مناطق شرقی اوکراین بالاگرفت و دهها شورشی در حمله نیروهای دولتی اوکراین کشته شدند – بیشتر این شورشیان روس بودند و جنازه شان در مرز به مقامات روس تحویل داده شد.

قرار است مقامات دو کشور روسیه و اوکراین در جلسه ای در بروکسل تحت نظارت اتحادیه اروپا گفتگو کنند. پیش از شروع گفتگوها، اوکراین برای جبران بخشی از بدهی اش به شرکت گاز روسیه ۷۸۶ دلار پرداخت کرد.

در همین حال، اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی واردکننده گاز از روسیه برای تأمین گاز مورد نیاز خود به قطر و دیگر فروشندگان گاز رو کرده اند.
XS
SM
MD
LG