لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

پوتین: اوکراین باید بدهی های خود را پرداخت کند


رئیس جمهوری روسیه به رهبران اروپایی هشدار داده است اگر به اوکراین در پرداخت بدهی های عظیم خود به روسیه کمک نکنند، ارسال گاز طبیعی به آنها نیز به خطر خواهد افتاد.

به گزارش اسوشیتد پرس، ولادیمیر پوتین تهدید خود را در نامه ای به رهبران ۱۸ کشور، که اکثرا در اروپای شرقی قرار دارند، عنوان کرده است. با این هدف که در اتحادیه اروپا شکاف بیاندازد و موجب شود میلیاردها دلاری که جامعه بین المللی قصد دارد به اوکراین وام بدهد، به روسیه برسد.

گزارش می افزاید نامه همچنین بخشی از کوشش های روسیه است که می خواهد کنترل خود را بر اوکراین، که در آستانه ورشکستگی مالی قرار دارد و با یک شورش جدائی خواهانه طرفدار روسیه در شرق روبرو است، حفظ کند.

صدها معترض طرفدار روسیه ، که برخی مسلح هستند، هنوز ساختمان های دولت اوکراین در شهرهای دونتسک و لوهانسک را در اشغال دارند.

برمقدار پولی که پوتین ادعا می کند اوکراین بابت خرید گاز بدهکار است هر هفته افزوده می شود، و نامه او بر این احتمال که اختلاف بین روسیه و اوکراین ممکن است بر بیشتر مناطق اروپا تاثیر بگذارد می افزاید. مسکو در سال ۲۰۰۹ جریان گاز به کیف را در سرمای شدید زمستان قطع کرد و موجب شد شهرها در سراسر اروپای شرقی با کمبود سوخت روبرو شوند.

پوتین می گوید اوکراین ۱۷ میلیارد دلار بابت گاز و ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار دیگر جریمه بر اساس قرار داد سال ۲۰۰۹ بدهکار است.

مجموع این مبلغ از ۱۴تا ۱۸ میلیارد دلار کمکی که صندوق بین المللی پول برای نجات مالی اوکراین بررسی می کند به مراتب بیشتر است.

پوتین هشدار داد بدهی فزاینده اوکراین مسکو را ناچار می سازد بخواهد بهای گاز پیشتر پرداخت شود.

او همچنین خواهان مذاکرات سریع بین روسیه و مشتریان اروپایی گاز شده است.
XS
SM
MD
LG