لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

زلنسکی در پارلمان اروپا: اوکراین پیروز می‌شود و به عضویت اتحادیه اروپا درمی‌آید


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، هنگام ورود به نشست سران پارلمان اروپا در بروکسل، بلژیک - پنجشنبه ۱۹ بهمن
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، هنگام ورود به نشست سران پارلمان اروپا در بروکسل، بلژیک - پنجشنبه ۱۹ بهمن

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، از رهبران اتحادیه اروپا برای کمک‌های مستمر به کشورش تشکر کرد و گفت که اوکراین از جنگ پیروز سر بر می‌آورد و بخشی از اتحادیه اروپا خواهد بود.

سخنرانی روز پنجشنبه رئیس جمهوری اوکراین در مقر پارلمان اروپا در بروکسل با تشویق شدید رهبران اتحادیه اروپا روبه‌رو شد.

زلنسکی برای فشار آوردن بر اروپا به منظور دریافت سلاح‌های بیشتر در مبارزه با تهاجم روسیه، و آغاز گفت‌وگوها در مورد عضویت کشور جنگ‌زده خود در اتحادیه اروپا به بلژیک رفته است.

زلنسکی گفت که اوکراین با حمایت متحدانش، «در برابر بزرگترین نیروی ضداروپایی جهان مدرن از خود دفاع می‌کند.»

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، گفت که از درخواست زلنسکی برای کمک بیشتر حمایت می کند. خانم متسولا گفت: «ما می‌دانیم که مردم شما برای اروپا از خود گذشتگی کرده‌اند، و ما باید این کار را نه تنها در حرف، بلکه با عمل ارج نهیم. خیلی‌ها درخواست جت‌هایی را که برای محافظت از آزادی به آن‌ها نیاز دارید، نادیده گرفته‌اند.»

او از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا در این باره دست به اقدام عملی بزنند: «اوکراین باید پیروز شود و اعضای اتحادیه باید سریعاً به عنوان گام بعدی ارسال سامانه‌های دوربرد و جت‌هایی را که برای محافظت از آزادی خود نیاز دارید، در نظر بگیرند.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه تایید کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد کمک نظامی بیشتری به اوکراین ارائه کند.

قرار است زلنسکی در اجلاس سران بلوک ۲۷ کشور درباره تلاش خود برای تامین امنیت تانک‌ها، جت‌ها و موشک‌ها سخنرانی کند.

با نزدیک شدن به سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، آقای زلنسکی در این نشست به دنبال جلب حمایت متحدان در اروپا است. مقامات اوکراینی پیش‌بینی کرده‌اند که روسیه در تدارک یک حمله جدید به شرق آن کشور در حدود ۲۴ فوریه است.

زلنسکی روز چهارشنبه به لندن پرواز کرد تا از حمایت مردم بریتانیا در مقابله با تهاجم تقریباً یک ساله روسیه به کشورش تشکر کند و پیش‌بینی کرد که اوکراین در جنگ پیروز خواهد شد.

زلنسکی در پارلمان بریتانیا گفت: «می‌دانیم که آزادی پیروز خواهد شد، و روسیه شکست خواهد خورد. می‌دانیم که این پیروزی جهان را تغییر خواهد داد و این تغییری است که جهان دیرزمانی است به آن نیاز داشته است. بریتانیا همگام با ما به سوی مهم‌ترین پیروزی دوران ما گام برمی‌دارد ... لندن از روز اول جنگ روسیه در کنار کی‌یف ایستاده است.»

او با تقدیر از ارتش اوکراین به پارلمان بریتانیا گفت: «من اینجا آمده‌ام و از طرف شجاعان، از طرف رزمندگان ما که اکنون در سنگرها زیر آتش توپخانه دشمن هستند، در مقابل شما ایستاده‌ام ... من از شجاعت شما قدردانی می‌کنم. لندن از روز اول در کنار کی‌یف ایستاده است.»

پس از ایالات متحده که در ردیف اول کمک‌کنندگان به اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه قرار دارد، بریتانیا با ارسال بیش از ۲.۵ میلیارد دلار سلاح و تجهیزات، از بزرگترین حامیان نظامی اوکراین بوده است.

زلنسکی هم چنین چهارشنبه شب با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در پاریس دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG