لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

اوکراین، در کانون گفتگوهای پوتین با سران کشورهای اروپایی


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

رئیس جمهوری روسیه در جریان سفر به میلان ایتالیا به منظور شرکت در نشست عالی اروپا–آسیا، سلسله دیدارهایی با سران کشورهای غربی انجام خواهد داد که انتظار می‌رود بر اوضاع اوکراین متمرکز باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مشاور امور خارجی پوتین روز چهارشنبه گفت ولادیمیر پوتین فردا (پنجشنبه) با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ملاقات خواهد کرد و در ضیافت ناهار با حضور سران دیگر کشورهای حاضر، شرکت خواهد کرد.

خانم مرکل در برلین به خبرنگاران گفت انتظار دارد درباره اجرای توافق آتش‌بس، که ماه پیش در مینسک امضا شد، با آقای پوتین گفتگو کند. این توافق به کاهش خصومت‌ها در شرق اوکراین کمک کرد، اما نتوانسته است درگیری‌ها را بطور کامل متوقف کند.

روز جمعه پوتین با رهبران آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، اوکراین و اتحادیه اروپا صبحانه صرف خواهد کرد. پترو پورشنکوو رئیس جمهوری اوکراین گفت امید زیادی به دیدارهای آتی در میلان دارد. آقای پوروشنکوو روز سه‌شنبه بصورت تلفنی با پوتین گفتگو کرد.

سخنگوی کرملین گفت دو رهبر موافقت کردند درباره مسائل گوناگون از جمله اختلافات موجود بر سر قیمت گاز بحث کنند. بیشتر گاز صادراتی روسیه به اتحادیه اروپا از طریق خطوط لوله‌ای که از اوکراین می‌گذرد ارسال می‌شود، و اختلاف بر سر قیمت آن، بر نگرانی‌ها از بوجود آمدن بحران انرژی در اوکراین و اتحادیه اروپا افزوده است.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که کمیسر انرژی اتحادیه اروپا قصد دارد روز سه‌شنبه آینده، وزیران انرژی روسیه و اوکراین را در برلین در کنار هم بنشاند، با این هدف که آنها را به قبول توافقی موقت جهت تأمین موجودی گاز در طول زمستان متقاعد کند.

XS
SM
MD
LG