لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

درخواست گری کاسپاروف از غرب برای تهدید جدی پوتین


گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج جهان، فعال حقوق بشر و دموکراسی طلب روسیه از مخالفان سرشناس رئیس جمهوری آن کشور است.
گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج جهان، فعال حقوق بشر و دموکراسی طلب روسیه از مخالفان سرشناس رئیس جمهوری آن کشور است.

گری کاسپاروف می‌گوید پوتین هم مثل صدام حسین، ژنرال پینوشه، یا رهبر کره شمالی دیکتاتور است. او جز دیکتاتوری روش دیگری نمی‌داند؛ و تنها با زور سرنیزه می‌تواند بر سر قدرت بماند.

تیتر درشت روزنامه‌های معتبر دنیا این هفته به گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج جهان و فعال دموکراسی‌خواه روس، اختصاص داشت. آقای کاسپاروف در مصاحبه با بخش خبری «یاهو» ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را «خطرناک‌ترین مرد جهان» توصیف کرد و گفت پوتین برای آمریکا از «دولت اسلامی» خطرناک‌تر است.

گری کاسپاروف همچنین در کنفرانس خبری صدای آمریکا در نیویورک گفت برخلاف شیوع بیماری ابولا، جنگ سوریه یا تهدید القاعده، که در نهایت شکست می‌خورد و به هر قیمتی نابود می‌شود، پوتین «تهدیدی دائمی» است:

«اما پوتین را نمی‌شود به زور ارتش شکست داد. روسیه دومین قدرت هسته‌ای جهان است. بنابراین وقتی درمی‌یابید که پوتین خطرناک است، با مسأله‌ای بسیار متفاوت سر و کار دارید.»

قهرمان پیشین شطرنج جهان آقای پوتین را دیکتاتوری می‌بیند که «ارزش‌های اساسی دنیای آزاد را زیرپا می‌گذارد»:

« پوتین هم مثل صدام حسین، ژنرال پینوشه، یا رهبر کره شمالی دیکتاتور است. او جز دیکتاتوری روش دیگری نمی‌داند؛ و تنها با زور سرنیزه می‌تواند بر سر قدرت بماند.»

آقای کاسپاروف واکنش کاخ سفید به تصرف شبه جزیره کریمه و حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین را هم به باد انتقاد گرفت و گفت غرب باید روسیه را در برابر تهدیدی «باورکردنی» قرار دهد:

«سیاست‌هایی که کشورهای غربی به‌کار گرفته‌اند «از هیچ بهتر است»؛ ولی برای جلوگیری از دست‌اندازی روسیه به اوکراین کافی نیست.»

آقای کاسپاروف گفته به نظر او رئیس جمهوری آمریکا برای متوقف کردن آقای پوتین یا هر رهبر مشکل‌ساز دیگری، باید موازنه بسیار دقیقی به کار گیرد: بدون استفاده از زور، تهدیدی «باورکردنی» پیش روی او قرار دهد.

وی افزود نه دولت آقای بوش و نه دولت آقای اوباما نتوانسته‌اند چنین کنند، و در نتیجه‌ی از بین رفتن «اعتبار کاخ سفید» یک خلأ خطرناک به وجود آمده:

«یکی [آقای بوش] تمام وقت می‌خواست از زور استفاده کند؛ دیگری اصلاً نمی‌خواهد زور به کار ببرد. آقای اوباما پشت سر هم خط قرمزهایی کشید، ولی هیچ‌کدام را جدی نگرفت. تاریخ نشان داده که ضعف نشان دادن در نهایت منجر به فاجعه بزرگ‌تری می‌شود.»

راه حل پیشنهادی گری کاسپاروف

گری کاسپاروف راه حلی برای رویارویی با دیکتاتور روسیه پیشنهاد کرده و آن بهره‌گیری از آن چیزی است که به نظر آقای پوتین موجب بی‌علاقگی روز افزون مردم روسیه به جنگ در اوکراین است.

به نظر آقای کاسپاروف، اگر «هزینه شبه‌جزیره کریمه» بسیار بالا رود و به مردم عادی روسیه فشار آورد، رئیس جمهوری روسیه ممکن است با یک چالش جدید و بسیار جدی داخلی مواجه شود:

«این چالش مثل دهه ۱۹۸۰ بدون افزایش فشار از بیرون به نتیجه نمی‌رسد. بزرگ‌ترین چالش پیش روی آقای پوتین در حال حاضر این است که تا ماه مارس آینده (اسفندماه) در برابر تحریم‌ها در چارچوب فعلی دوام بیاورد. شاید این روزنه امیدی باشد که دگرگونی در روسیه مثل قبل با خونریزی همراه نباشد.»

XS
SM
MD
LG