لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

دومین دیدار رهبران اروپا با رئیس جمهوری روسیه


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین، در کوشش دیگری برای حل بحران اوکراین، پس از نیمروز جمعه برای دومین بار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه ملاقات کردند.

دیدار چهار رهبر و مشاوران آنها درهتلی در مرکز میلان – در ایتالیا – در حاشیه اجلاس رهبران آسیا – اروپا برگزار شد. پوتین در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره نتایج دیدار گفت «خوب بود.»

پرزیدنت پوروشنکوو گفت در حل اختلاف گاز بین روسیه و اوکراین پیشرفت هایی صورت گرفته است، و دو طرف با «پارامترهای اصلی» قرار داد جدید تحویل گاز طبیعی موافقت کردند.

مسکو در ماه ژوئن انتقال گاز را بر سر آنچه بیش از ۵ میلیارد دلار بدهی پرداخت نشده اوکراین می نامد متوقف ساخت. دو طرف هنوز نتوانسته اند با فرمولی برای از سرگیری ارسال گاز، در حالی که زمستان نزدیک می شود و تقاضای مصرف کنندگان در اروپا بالا می رود موافقت کنند.

پیشتر، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته بود برخی از رهبران اروپائی مایل نیستند «وضعیت واقعی» در جنوب شرقی اوکراین را درک کنند.

او این نظر را در پی جلسه ای با حضور پوتین، پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین و دیگر رهبران اروپایی، که برکاهش تنش های ناشی از مناقشه در شرق اوکراین و حل اختلاف گاز متمرکز بود، ابراز داشت.

روز جمعه، پوتین به طور جداگانه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ملاقات کرد. پس از آن سخنگوی کرملین گفت آنها بر سراوکراین همچنان اختلاف دارند.

مرکل روز پنجشنبه گفت نخستین و مهمترین وظیفه روسیه این است که مسلم سازد نکات اصلی طرح موقت صلح اوکراین که ماه پیش امضا شد، اجرا شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت درمذاکرات پیشرفت شده است، اما یاد آور شد روسیه نیاز دارد سربازان و تسلیحات سنگین خود را از اوکراین بیرون ببرد.

XS
SM
MD
LG