لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

اوکراین: صلح تنها با خروج روسیه از تمامی مناطق اشغالی محقق می‌شود


سخنرانی ویدیویی وزیر خارجه اوکراین در کنفرانس امنیتی دریای سیاه. ۱۳ آوریل ۲۰۲۳. آسوشیتدپرس.
سخنرانی ویدیویی وزیر خارجه اوکراین در کنفرانس امنیتی دریای سیاه. ۱۳ آوریل ۲۰۲۳. آسوشیتدپرس.

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، با اعلام اینکه جنگ در کشورش را «زخم خون‌آلود» در اروپا خواند، گفت که خروج روسیه باید نه تنها شامل شبه جزیره کریمه بلکه تمامی مناطقی باشد که مسکو بطور غیرقانونی پس از تهاجم همه‌جانبه در فوریه سال گذشته ضمیمه روسیه کرده است.

آقای کولبا در سخنرانی ویدیویی خود که در کنفرانس امنیت دریای سیاه در بخارست، پایتخت رومانی، پخش شد، گفت: «ما حول اصول منشور سازمان ملل متحد و این اعتقاد مشترک، متحدیم که کریمه متعلق به اوکراین است و به اوکراین بازخواهد گشت.»

او افزود: «هر بار که از هر گوشه‌ در جهان می شنوید که کریمه وضعیت خاصی دارد و نباید مانند هر بخش دیگر از خاک ما به اوکراین بازگردانده شود، باید یک نکته را بدانید: اوکراین قاطعانه با این اظهارات مخالف است.»

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی کریمه را تصرف کرد و در طول جنگ سال گذشته حضور خود را در آن منطقه گسترش داد. از آن زمان، اقدامات خرابکارانه و حملاتی علیه ارتش روسیه و سایر تأسیسات در شبه جزیره رخ داده است و کرملین، اوکراین را مقصر می‌داند. کی‌یف مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است اما از تلاش‌ها برای پایان حضور روسیه در آنجا استقبال می‌کند.

کرملین از اوکراین می‌خواهد که حاکمیت روسیه بر کریمه و همچنین الحاق استان‌های دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپروژیا در سپتامبر سال گذشته را به رسمیت بشناسد. اما اوکراین می‌گوید تا زمانی که روسیه نیروهای خود را از تمام سرزمین‌های اشغالی خارج نکند با مسکو مذاکره نخواهد کرد.

اگرچه هیچ نشانه‌ای از مذاکرات صلح احتمالی وجود ندارد، اما دو کشور گاهی اوقات اسیران جنگی مبادله کرده‌ و برای صادرات غلات اوکراین و کودهای شیمیایی روسیه به توافق‌هایی دست یافته‌اند. این توافق‌ها به کاهش نگرانی‌ها در مورد عرضه جهانی مواد غذایی کمک کرده است، به ویژه برای کشورهای آفریقا، خاورمیانه و بخش‌هایی از آسیا که بسیاری از آنها در حال حاضر با مشکل گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این همه، توافقی که در ژوئیه سال گذشته با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه به امضا رسید، شکننده بوده و مسکو بارها برای پایان دادن به آنها تهدید کرده است.

آخرین نمونه از این تهدیدات، بیانیه روز پنجشنبه وزارت خارجه روسیه بود که گفت تا زمانی که پیشرفتی در جهت حل و فصل مشکلات ساختاری ناشی از تحریم‌ها بر سر جنگ حاصل نشود، هیچ بحثی در مورد تمدید قرارداد غلات دریای سیاه بعد از پنج ماه دیگر انجام نخواهد شد.

در این بیانیه‌ گفته شد که این مشکلات مربوط به اتصال مجدد بانک کشاورزی دولتی روسیه به سیستم بانکی بین‌المللی سوئیفت است.

روسیه ماه گذشته میلادی گفت که برای ارسال یک پیام هشداردهنده به غرب، با تمدید قرارداد غلات به مدت ۶۰ روز - به جای ۱۲۰ روز تعیین شده در تمدید قبلی - موافق است.

از سوی دیگر، دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت که در آخرین حملات هوایی روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی در روز پنجشنبه دستکم چهار غیرنظامی کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG