لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

ارزش بیت‌کوین و سایر رمزارزها پس از حمله روسیه به اوکراین سقوط کرد


به دنبال شلیک موشک‌های ارتش روسیه به چند شهر اوکراین و اعزام نیروهای نظامی به این کشور که فروش سرمایه و دارایی‌های پرخطر را در بازار به دنبال داشت، ارزش بیت‌کوین و سایر رمزارزها سقوط کرد و به پایین‌ترین حد خود در یک ماه اخیر رسید.

به گزارش خرگزاری رویترز، ارزش بیت‌کوین تا ۷.۹ درصد کاهش یافت و کمی بیش از ۳۴ هزار دلار معامله شد که پایین‌ترین سطح این ارز دیجیتالی از ۲۴ ژانویه به این طرف است.

به دنبال سقوط ارزش بیت‌کوین، بهای سایر رمزارزها نیز تا نزدیک به یازده درصد کاهش یافت.

روسیه اوایل بامداد پنجشنبه تهاجم همه‌جانبه زمینی، هوایی، و دریایی را به اوکراین آغاز کرد که بزرگترین تهاجم یک کشور به کشور دیگر اروپایی پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به این حمله نظامی گفت که آمریکا و متحدانش «تحریم‌های شدیدی» را علیه روسیه اعمال خواهند کرد.

جوزپ بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز تأکید کرد که سخت‌ترین تحریم‌های مالی این اتحادیه علیه روسیه اعمال خواهد شد.

حمله نظامی روسیه به اوکراین نگرانی‌های جدی را در غرب پدید آورده است و تأثیر زیادی بر وضعیت اقصاد جهانی خواهد داشت.


در پی این تحولات، ارزش سهام در بازارهای جهانی کاهش یافت، ولی بهای دلار آمریکا، طلا، و نفت افرایش یافت، زیرا به عقیده سرمایه‌گذاران، دارایی‌های امن محسوب می‌شوند.

ارزش سهام در بازار اروپا به تنهایی حدود ۲.۶ درصد سقوط کرد.

به عقیده کارشناسان، با توجه به گسترش درگیری‌ نظامی میان روسیه و اوکراین، احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت اقصادی در روزهای آینده وجود دارد.

در حالی که هواداران رمزارزها می‌گویند بیت‌کوین به عنوان پناهگاهی امن در برابر تنش‌های ژئوپولیتیکی عمل می‌کند، ولی در اکثر موارد یکی از دارایی‌های ریسک پذیر بوده است.

ارزش کنونی بیت‌کوین در مقایسه با ماه نوامبر گذشته، که به رکورد ۶۹ هزار دلار رسید، نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG