لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

واکنش جو بایدن به حمله روسیه به اوکراین: جهان پوتین را پاسخگو خواهد کرد


جو بایدن ساعتی بعد از حمله روسیه بیانیه‌ای صادر کرد.
جو بایدن ساعتی بعد از حمله روسیه بیانیه‌ای صادر کرد.

ساعتی بعد از اعلام عملیات نظامی روسیه در اوکراین، جو بایدن، رئيس جمهوری امریکا، با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داد. آقای بایدن گفت که جهان پوتین را پاسخگو خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده بامداد پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای در رابطه با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آن را «حمله غیرقانونی و توجیه‌ناپذیر نیروهای نظامی روسیه» خواند و روسیه را تنها مسئول مرگ و ویرانی ناشی از این حمله دانست.

آقای بایدن در این بیانیه گفت که پوتین یک جنگ از پیش برنامه‌ریزی‌ شده‌ را برگزیده است که پیامدهای فاجعه‌‌بار «تلفات جانی و رنج انسان‌ها» را در پی خواهد داشت.

وی گفت از نزدیک با تیم امنیت ملی کاخ سفید اوضاع را زیر نظر دارد. او تاکید کرد صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن با رهبران گروه هفت و سایر متحدان صحبت خواهد کرد و پس از آن مردم آمریکا را در جریان تبعاتی که ایالات متحده و شرکایش در واکنش به این اقدام «تجاوزگرانه» و «بدون دلیل» بر روسیه تحمیل خواهند کرد، قرار می‌دهد.

به دنبال بیش از یک ماه تنش‌های فزاینده و استقرار گسترده نیروها و ادوات نظامی روسیه در مرزهای آن کشور با اوکراین ، ولادیمیر پوتین بامداد پنجشنبه ۵ اسفند فرمان عملیات نظامی در بخش شرقی اوکراین را صادر کرد.

ایالات متحده از دو ماه پیش تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را برای جلوگیری از درگیری نظامی انجام داده بود. اما پس از اعلام پوتین مبنی بر پذیرش استقلال دو منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان در اوکراین، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دیدار با همتای روس خود را لغو کرد.

اقدام روسیه با واکنش شدید آمریکا و متحدان اروپایی همراه شد و موجی از تحریم‌ها علیه مسکو به اجرا درآمد.

XS
SM
MD
LG