لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

صدراعظم آلمان: امروز برای اوکراین و اروپا «روزی سیاه» است


اولاف شولتز، صدراعظم آلمان
اولاف شولتز، صدراعظم آلمان

در پی حمله ناگهانی روسیه به اکراین، اولاف شولتش صدراعظم آلمان از این حمله به عنوان «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» نام برد و گفت:‌ «امروز، روزی وحشتناک برای اکراین و روزی سیاه برای اروپا است.»

صدر اعظم آلمان در حساب اینستاگرام خود با انتشار یک پیام ویدئویی گفت که هیچ چیز رفتار روسیه را توجیه نخواهد کرد و افزود که آلمان این اقدام پوتین را «به شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کند.»

او ضمن اعلام همبستگی آلمان با اوکراین و مردم آن، هشدار داد که روسیه باید این اقدام نظامی را بی‌درنگ متوقف کند.

اولاف شولتس در این پیام ویدئویی همچنین با اشاره کردن به اهداف روسیه که «قصد دارد تمام اوکراین را تحت اشغال خود درآورد» گفت که ما پروژه «نورد استریم۲» را متوقف کرده‌ایم در شرایط کنونی هیچ‌گونه شرطی برای روسیه نداریم، اما با این حال تقاضای کی‌یف برای تحویل تسلیحات آلمانی را هم رد خواهیم کرد.

به گفته صدراعظم آلمان، پنج‌شنبه روز اتحادیه اروپا و گروه هفت با برگزاری نشست برای جلوگیری از اقدامات بعدی روسیه چاره‌اندیشی خواهند کرد.

اتحادیه اروپا تنها چند ساعت قبل از حمله روسیه به اوکراین، از تحریم مقام‌‌های ارشد روسیه خبر داد. فهرست اتحادیه اروپا شامل سرگئی شویگو وزیر دفاع، وزیر اقتصاد، فرمانده کل نیروی دریایی، و فرماندهان کل نیروهای زمینی، هوایی و فضایی روسیه می‌شود. سردبیر تلویزیون آرتی روسیه نیز در این فهرست قرار دارد.

XS
SM
MD
LG