لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۸

موضع تهران در قبال حمله روسیه به اوکراین؛ امیرعبداللهیان: نتیجه «اقدامات تحریک‌آمیز» ناتو است


حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه جمهوری اسلامی
حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه جمهوری اسلامی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه ۵ اسفند در واکنش به حمله روسیه به خاک اوکراین مدعی شد که علت آن «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو» است.

حسین امیرعبداللهیان در توییتی علاوه بر طرح این ادعا، با بیان این که «ما توسل به جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم»، خواستار «برقراری آتش‌بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک» شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با بیان این که «منطقه اوراسیا در آستانه ورود به یک بحران فراگیر است»، ادعا کرد ادامه آنچه او «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو با محوریت آمریکا» خوانده منجر به وقوع چنین وضعیتی شده است.

سعید خطیب‌زاده گفت تهران «با نگرانی عمیق» تحولات در اوکراین را پیگیری می‌کند و افزود: «جمهوری اسلامی ایران طرفین را به توقف درگیری‌ها و آتش بس برای مذاکره فوری به منظور حل و فصل سیاسی بحران دعوت می‌کند.»

وی با اعلام این که «در ۱۰ روز گذشته هیچ کشوری نتوانسته شهروندانش را از طریق هوایی از این کشور خارج کند»، گفت وزارت خارجه در حال تلاش برای گرفتن «مجوز یک یا چند پرواز اختصاصی برای خروج ایرانیان از برخی مناطق اوکراین» است.

همزمان در روز پنجشنبه، سفارت جمهوری اسلامی در کی‌یف طی اطلاعیه‌ای دیرهنگام از شهروندان ایرانی حاضر در اوکراین خواست «از هر امکانی» برای خروج از این کشور استفاده کنند و در صورت فراهم نبودن شرایط خروج از آنها خواسته «در نقاط امن و پناهگاه‌های معرفی شده از سوی مسئولان شهری و استانی مستقر شوند.»

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در معرفی حمله روسیه به خاک اوکراین از عبارت «عملیات ویژه مسکو» استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG