لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

واکنش اعضای ارشد هر دو حزب کنگره آمریکا به حمله روسیه به اوکراین: پوتین منتظر شدیدترین تحریم‌ها باشد


از راست سناتورها مارک وارنر (دموکرات)، مایکل مک‌کال (جمهوریخواه)، جیم ریش (جمهوریخواه) و باب منندز (دموکرات).
از راست سناتورها مارک وارنر (دموکرات)، مایکل مک‌کال (جمهوریخواه)، جیم ریش (جمهوریخواه) و باب منندز (دموکرات).

چند ساعت بعد از فرمان ولادیمیر پوتین برای حمله به اوکراین، برخی اعضای ارشد کنگره آمریکا واکنش نشان دادند.

باب منندز سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در یک بیانیه درباره حمله روسیه به اوکراین نوشت که این حمله روسیه نشان داده است که رهبر کنونی کرملین باید از جامعه جهانی اخراج شود. این یک روز تاریخی در نحوه نگرش و برخورد جهان با مستبد مسکو است.

مارک وارنر سناتور دموکرات و رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا در واکنش به فرمان پوتین برای حمله به اوکراین گفت که مردم روسیه هزینه‌ای گزاف برای جاه‌طلبی پوتین خواهند پرداخت. وی افزود: پوتین با یک «حمله غیرقانونی»، به چند دهه صلح در اروپا پایان داد. او خواستار اتحاد دو حزب شد.

جیم ریش عضو ارشد جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در بیانیه خود گفته که پوتین از اوستیای جنوبی در گرجستان تا اکنون در اوکراین، همیشه از زور استفاده کرده است. این اقدامات،‌ از یک مرد مستاصل است که با کاشت هرج و مرج، می‌خواهد قوی به نظر برسد.

مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوریخواه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه مشترک با چند عضو دیگر کنگره نوشت، مسبب خونهای ریخته شده در اوکراین و روسیه، تنها شخص پوتین است. او تاکید کرد ما متعهد هستیم با شدیدترین تحریم‌ها،‌ وحشی‌گری رژیم پوتین را کاهش دهیم.

ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه بامداد پنجشنبه ۵ بهمن عملیات نظامی در بخش‌هایی از اوکراین را اعلام کرد.

ولادیمیر پوتین در زمان صدور فرمان این حمله در سخنانی گفت گسترش ناتو و استفاده آن از خاک اوکراین غیرقابل قبول است. وی گفت روسیه قصد اشغال خاک اوکراین را ندارد و تهدید کرد در صورت مداخله خارجی، روسیه به سرعت واکنش نشان می‌دهد.

ساعتی بعد از اعلام عملیات نظامی روسیه در اوکراین، جو بایدن رئيس جمهوری امریکا با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داد. آقای بایدن گفت که از نزدیک توسط تیم امنیت ملی اوضاع را زیرنظر دارد. او تاکید کرد پنجشنبه صبح به وقت واشنگتن با رهبران گروه هفت و سایر متحدان صحبت خواهد کرد.

از دو ماه پیش، ایالات متحده تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از درگیری نظامی را صورت داده بود اما بعد از اعلام پذیرش استقلال دو منطقه تحت کنترل جدایی طلبان در اوکراین توسط پوتین، وزیر خارجه آمریکا دیدار با همتای روس را لغو کرد. اقدام روسیه موجب نارضایتی آمریکا و متحدان اروپایی شد. آنها تحریم‌هایی علیه مسکو اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG