لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

ایران، روسیه و ترکیه خواهان کاهش تنش‌ها در ادلب شدند


تصویری از دو کودک در میانه یک طوفان شن در یک اردوگاه مخصوص آوارگان واقع در استان ادلب. ٢ ژوئن ٢٠٢٢
تصویری از دو کودک در میانه یک طوفان شن در یک اردوگاه مخصوص آوارگان واقع در استان ادلب. ٢ ژوئن ٢٠٢٢

ایران، روسیه و ترکیه با انتشار بیانیه‌ای مشترک موافقت کردند نسبت به کاهش تنش‌ها در منطقه ادلب تلاش کنند.

ادلب که در شمال غرب سوریه و هم‌مرز با استان هاتای ترکیه است، عمدتا تحت کنترل گروه‌های مخالف بشار اسد و هم‌پیمان دولت رجب طیب اردوغان قرار دارد.

در این بیانیه که پس از مذاکرات سه‌جانبه این سه کشور در قزاقستان منتشر شد، اشاره‌ای به نقشه ترکیه جهت حمله به نقاط تحت کنترل پیکارجویان عمدتا کُرد هم‌پیمان ایالات متحده موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه نشده است.

دولت اردوغان در ماه‌های اخیر تهدید به انجام عملیات برون‌مرزی در داخل خاک سوریه به بهانه مبارزه با نیروهای دموکراتیک سوریه، که آنکارا آنها را گروهی تروریستی می‌داند، کرده است.

واشنگتن که از نیروهای دموکراتیک سوریه حمایت می‌کند می‌گوید هرگونه عملیات جدید ترکیه، نیروهای آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به خطر می‌اندازد و ثبات منطقه را تضعیف می‌کند.

روسیه نیز پیشتر اعلام کرده که امیدوار است ترکیه از اقداماتی که می‌تواند منجر به وخامت اوضاع دشوار سوریه شود، خودداری کند.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه دو هفته پیش به خبرگزاری رویترز گفت دمشق باید از سامانه‌های دفاع هوایی خود علیه هواپیماهای ترکیه استفاده کند. عبدی گفت نیروهایش آماده همکاری با نیروهای دولت مرکزی سوریه برای مقابله با تهاجم ترکیه هستند.

سوریه ترکیه را به عنوان یک نیروی اشغالگر در شمال خود می‌داند. وزارت امور خارجه دمشق ماه گذشته اعلام کرد که هرگونه تهاجم جدید ترکیه را به عنوان «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» تلقی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG