لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

فرمانده «نیروهای دموکراتیک سوریه»: اولویت دفاع از قلمروی سوریه در برابر تجاوز ترکیه است


مظلوم عبدی، فرمانده گروه «نیروهای دموکراتیک سوریه» - آرشیو
مظلوم عبدی، فرمانده گروه «نیروهای دموکراتیک سوریه» - آرشیو

فرمانده «نیروهای دموکراتیک سوریه» روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که اولویت نیروهای تحت امرش دفاع از خاک سوریه است اما در عین‌حال دمشق نیز باید از سامانه‌های دفاع هوایی خود علیه هواپیماهای ترکیه استفاده کند.

آنکارا بعد از بارها حمله به مواضع این نیروها دوباره وعده داده است که به بخش‌هایی از شمال سوریه که تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» است، حمله کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، هفته گذشته گفته است که شهرهای تل‌رفعت و منبج در شمال استان حلب سوریه را که در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است، تصرف کند.

مظلوم عبدی، فرمانده گروه «نیروهای دموکراتیک سوریه» که رهبری آنها را کردهای سوری در دست دارند، همچنین گفت «اولویت ما دفاع از خاک سوریه است و هیچ کس نباید به فکر سوء استفاده از این موقعیت برای دستیابی به تصرفات میدانی باشد.»

او گفت که «نیروهای دموکراتیک سوریه» برای جلوگیری از هرگونه تهاجم ترکیه به شمال سوریه، آماده هماهنگی با نیروهای دولتی هستند.

نیروهای دموکراتیک سوریه در مبارزه با داعش از پشتیبانی واشنگتن برخوردار است.

تهدیدهای ترکیه، شرایط میدانی و سیاسی در مورد سوریه را پیچیده تر کرده است. نیروهای کُرد که آنکارا آنها را تهدید می‌کند همچنین پیش از تهاجم احتمالی ترکیه با روسیه، متحد دمشق، هماهنگ شده‌اند.

مظلوم عبدی به خبرگزاری رویترز گفته است که نیازی به اعزام نیروهای اضافی وجود ندارد.

او در گفت‌وگویی تلفنی گفت: «کاری که ارتش سوریه می‌تواند برای دفاع از خاک سوریه انجام دهد، استفاده از سامانه‌های دفاع هوایی علیه هواپیماهای ترکیه است.»

عبدی گفت که هماهنگی نظامی بیشتر با دمشق حاکمیت نیمه خودمختار در شمال سوریه را تهدید نمی‌کند.

سوریه ترکیه را به عنوان یک نیروی اشغالگر در شمال خود می بیند. وزارت امور خارجه دمشق ماه گذشته اعلام کرد که هرگونه تهاجم جدید ترکیه را به عنوان «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» تلقی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG