لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

افزایش نگرانی‌‌ها از حمله ترکیه به شمال سوریه؛ وزیر خارجه آمریکا به آنکارا هشدار داد


خودروهای زرهی ترکیه. آرشیو
خودروهای زرهی ترکیه. آرشیو

نیروهای دموکراتیک سوریه، که مورد حمایت ایالات متحده آمریکا هستند، اعلام کردند که تهدید اخیر ترکیه در مورد حمله به شمال سوریه باعث ایجاد «بحران انسانی» و تضعیف کارزار این کشور علیه گروه دولت اسلامی داعش خواهد شد.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، از تمامی طرفین خواست تا از هر گونه بحران جدید پیشگیری و از کاهش تنش حمایت کنند. او همچنین هشدار داد که حمله جدید، آوارگان بیشتری در سوریه به جا خواهد گذاشت.

ترکیه که از سال ۲۰۱۶ میلادی چهار عملیات در شمال سوریه انجام داده است، وعده حمله جدیدی علیه «یگان‌های مدافع خلق کرد» داده است.

«یگان‌های مدافع خلق کرد» و گروه‌‌های مرتبط با آن پس از عقب نشینی نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در سال ۲۰۱۲ بخش بزرگی از شمال شرق سوریه را در کنترل خود دارند.

در حالی که ترکیه این گروه را «تروریستی« و «تهدیدی برای امنیت ملی» خود می‌داند، ایالات متحده آمریکا نیروهای دموکراتیک سوریه را متحدی می‌داند که به بیرون راندن داعش از مناطق وسیعی از سوریه کمک کرده است.

واشنگتن که حمایتش از نیروهای دموکراتیک سوریه مدتی است منجر به ایجاد تنش در روابطش با ترکیه شده است، ابراز نگرانی کرده و می‌گوید هرگونه حمله جدید، نیروهای آمریکایی - که در سوریه حضور دارند - را به خطر می‌اندازد و ثبات منطقه را تضعیف می‌کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در بازدید از شهر هاتای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه، بر مخالفت آمریکا با هرگونه اقدام نظامی تأکید کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه گفت که کشورش مناطق «تل رفعت» و «منبج» در شمال سوریه را از «وجود تروریست‌ها» پاکسازی می‌کند و برای اولین بار اهداف حمله جدید را مشخص کرد و گفت که این حملات در مناطق دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک گروه مستقر در بریتانیا اعلام کرد که روز چهارشنبه، سه غیرنظامی و یک جنگجو در حمله موشکی به «تل ابیض» ، شهر مرزی که توسط نیروهای ترکیه و متحدان سوری آنها در تهاجم سال ۲۰۱۹ تصرف شد کشته شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به ترکیه درباره حمله نظامی به سوریه هشدار داد و گفت که این حمله، منطقه را در معرض خطر قرار خواهد داد.

آقای بلینکن از ترکیه خواست تا به خطوط تعیین‌شده آتش بس که در سال ۲۰۱۹ پس از تکرار تهدیدات رجب طیب اردوغان مبنی بر «پاکسازی» دو شهر شمالی سوریه از وجود جنگجویان کرد ایجاد شد پایبند بماند.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «نگرانی ما این است که هرگونه تهاجم جدید ثبات منطقه را تضعیف کرده و فرصت‌هایی را برای گر‌وه‌های بدخواه فراهم کند تا از بی ثباتی سوء استفاده کنند.»

XS
SM
MD
LG