لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

تداوم حملات هوایی علیه گروه‌های نیابتی ایران در سوریه  


یک فروند جنگنده نیروی هوایی اسرائیل - آرشیو
یک فروند جنگنده نیروی هوایی اسرائیل - آرشیو

شامگاه دوشنبه مواضع شبه نظامیان نیابتی ایران در سوریه بار دیگر هدف حمله هوایی قرار گرفت. همزمان رسانه‌های سوریه گزارش داده‌اند که اردن برای مقابله با نفوذ این شبه نظامیان در جنوب سوریه، از آمریکا در خواست همکاری کرده است.

حملات هوایی به مقر شبه‌نظامیان وابسته به ایران حدود ساعت ١١:٢٠ دقیقه شامگاه دوشنبه انجام شد. خبرگزاری رسمی دولت سوریه سانا، اعلام کرد که حمله هوایی دوشنبه‌ شب از بلندی‌های جولان صورت گرفته و فقط خسارات مادی بر جای گذاشته است. این حملات عمدتاً به اسرائیل نسبت داده می‌شوند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز می‌گوید که ده موشک اسرائیلی مراکز نظامی در ناحیه «الکسوة» در جنوب دمشق را هدف قرار داده‌اند که عوامل حزب الله لبنان و نیروهای سامانه دفاع هوایی سوریه در آن مستقر بوده‌اند.

هنوز جزئیات دقیقی از میزان تلفات و خسارات این حمله منتشر نشده است.

به گفته مقامات اسرائیل، ارتش این کشور از سال ٢٠١٧ بیش از ۴۰۰ حمله هوایی علیه ایران در سوریه و دیگر بخش‌های خاورمیانه انجام داده است.

علاوه بر اسرائیل، اردن نیز حضور نیروهای وابسته به ایران در سوریه را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند.

به گزارش رسانه‌های سوریه، اردن برای مقابله با حضور و گسترش نفوذ این نیروها در جنوب سوریه و در نزدیکی مرز این کشور از آمریکا درخواست همکاری کرده است.

یک منبع نظامی در گروه «مغاویر الثورة» در گفتگویی با روزنامه المَدَن چاپ بیروت، برگزاری چند جلسه میان مقامات آمریکا و اردن در مرز «التنف» در این زمینه را تایید کرده است.

«مغاویر الثورة» یک گروه نظامی ضد‌دولتی و از هم‌پیمانان آمریکا در سوریه هستند که در مثلث مرزی «التنف» بین سوریه، عراق، و اردن حضور دارند.

XS
SM
MD
LG