لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا؛ یک رهبر داعش در سوریه دستگیر شد


تصویری از حضور نیروهای آمریکایی در جنوب سوریه - آرشیو
تصویری از حضور نیروهای آمریکایی در جنوب سوریه - آرشیو

ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا می‌گوید که یکی از رهبران ارشد گروه «دولت اسلامی» یا داعش را در سوریه و در عملیاتی که اوایل صبح روز پنجشنبه به وقت محلی انجام شد دستگیر کرده است.

این ائتلاف به اعضای گروه‌ جهادی داعش حمله می‌کند. داعش از زمانی که سه سال پیش در میدان نبرد شکست خورد، به حملات پراکنده ادامه داده است.

در بیانیه ائتلاف آمده است این فرد «یک سازنده باتجربه بمب» و «یک تسهیل کننده» حملات داعش بود که «به یکی از رهبران ارشد این گروه در سوریه تبدیل شد.»

ائتلاف مشخص نکرد که حمله روز پنجشنبه در سوریه در چه بخشی انجام شد.

سخنگوی یک گروه از شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه به نام «ارتش ملی سوریه» پیشتر روز پنجشنبه به رویترز گفت که نیروهای ائتلاف با استفاده از هلیکوپترهای آمریکایی شینوک و بلک هاوک حمله‌ای را در روستای الحمیره در جنوب مرز ترکیه انجام دادند که اولین عملیات از نوع خود در این منطقه است. او گفت جزئیات دقیق آن عملیات روشن نیست.

او گفت این نخستین عملیات فرود هلیکوپتر‌های (ایالات متحده) در مناطق تحت کنترل این گروه شورشی است.

یک منبع که با آن شورشیان در منطقه تماس دارد گفت درگیری‌هایی در جریان آن عملیات رخ داد.

نیروهای ویژه ایالات متحده در ماه فوریه در حمله‌ای با استفاد از هلی‌کوپتر در استان ادلب سوریه که تحت کنترل شورشیان جهادی «هیئت تحریر شام» است، ابوابراهیم الهاشمی القریشی، رهبر داعش را کشتند.

قریشی از زمان مرگ بنیانگذار داعش، ابوبکر البغدادی که در سال ۲۰۱۹ با انفجار مواد منفجره در جریان حمله ایالات متحده کشته شد، رهبری این گروه را برعهده داشت.

XS
SM
MD
LG