لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

تلاش روسیه برای برگزاری نشست "گروه تماس بین‌المللی" درباره سوریه


عکس آرشیوی از میخائیل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه روسیه
عکس آرشیوی از میخائیل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه روسیه

معاون وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه از تلاش برای برگزاری نشست یک گروه تماس بین‌المللی با هدف پایان دادن به بحران سوریه خبر داد و گفت این نشست می‌تواند در ماه آینده میلادی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری روسی ریا نووستی، میخائیل بوگدانف اعضای گروه را روسیه، ایالات متحده، ایران، عربستان سعودی، ترکیه و مصر معرفی کرد و گفت مسکو میزبان آنها در ماه اکتبر خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی از قول بوگدانف نوشت، تلاش بر این است که دیدار نمایندگان "مؤثرترین بازیگران خارجی" در صحنه سوریه، پس از اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شود.

با این حال معاون وزیر خارجه روسیه دعوت از دیگر کشورها برای شرکت در نشست احتمالی گروه تماس بین المللی را رد نکرد و گفت مسکو می‌خواهد این نشست هر چه زودتر برگزار شود.

بوگدانف همچنین گفت در مورد سطح نمایندگان کشورها هنوز تصمیم‌گیری نشده است، اما این نشست می‌تواند در سطوح مختلف و با حضور کارشناسان، معاونان وزیران و در صورت لزوم، وزیران امور خارجه برگزار شود.

وی اضافه کرد نشست اعضای گروه تماس پس از تشکیل چهار کارگروه مختلف در ژنو سوئیس برگزار می‌شود؛ و کارگروه‌ها نیز قرار است با استفان دمیستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دمیستورا ابراز امیدواری کرده است که این چهار کارگروه، که سوری‌ها نیز در آنها حضور دارند، می‌توانند زمینه‌ساز همکاری طرف‌های مختلف درگیری برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه باشند.

روسیه و ایران از حامیان دولت حاکم بر دمشق هستند و می‌گویند بشار اسد باید از بخشی از راه حل پایان دادن به جنگ داخلی سوریه باشد، اما ایالات متحده، عربستان، ترکیه و مصر خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند.

XS
SM
MD
LG