لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

تلاش جدید نماینده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه


عکس آرشیوی از استفان دومیستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه
عکس آرشیوی از استفان دومیستورا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه جدیدترین دور از تلاش های خود را برای کنار هم نشاندن طرف های سیاسی مختلف در سوریه جهت مذاکره درباره پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور را آغاز کرده است.

استفان دومیستورا روز سه شنبه سرپرست های چهار "کار گروه موضوعی" را با هدف یافتن یک راه حل سیاسی برای مناقشه را معرفی اعلام کرد. طرح او تمام طرف ها را به شرکت در مذاکرات در داخل کارگروه ها، که از جمله بر مسائل سیاسی، قانونی، نظامی و ضدتروریسم متمرکز خواهد بود، فرا می خواند.

دو میتسورا ابراز امیدواردی کرده است که راه حلی برای بحران سوریه بر اساس بیانیه ژنو یافت شود. بیانیه ژنو، که در سال ۲۰۱۲ میلادی با آن موافقت شد، یک نقشه راه برای انتقال دموکراتیک در سوریه ارائه می دهد و به عنوان چارچوبی برای حل مسالمت آمیز مناقشه باقی است.

از سوی دیگر به گفته فعالان، هواپیماهای ارتش سوریه روز سه شنبه به حملاتی در نواحی مرکزی کشور که در کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی قرار دارد دست زدند، و دست کم ۳۵ پیکارجوی داعش را کشتند.

بنا بر گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، هواپیماهای نظامی سوریه سه شهرک در استان حمص را هدف گرفتند.

نیروی هوایی سوریه در روزهای اخیر به حملات هوایی علیه داعش افزوده است، در همین حال روسیه به تقویت حضور نظامی خود در سوریه پرداخته است.

XS
SM
MD
LG