لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

حمله روسیه به شهر آودیوکا در شرق اوکراین آغاز شد


سربازان اوکراینی در نزدیکی شهر آودیوکا. آرشیو
سربازان اوکراینی در نزدیکی شهر آودیوکا. آرشیو

روسیه روز پنجشنبه ۲۰ مهر، تاسیسات بندری و انبارهای غلات در جنوب اوکراین را مورد حمله قرار داد و در یکی از بزرگترین عملیات تهاجمی خود در چند ماه اخیر، حمله جدیدی را به شهر آودیوکا در شرق این کشور انجام داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمله به شهر آودیوکا، از معدود حملات بزرگی است که روسیه انجام داده است، زیرا نیروهایش بر مهار ضد حمله ارتش اوکراین، که تلاش می‌کند از طریق میادین وسیع مین و سنگرهای بسیار مستحکم روسیه پیشرفت کند، تمرکز کرده‌اند.

الکساندر اشتوپون، سخنگوی گروه نیروهای نظامی جنوب اوکراین، گفت که روسیه، آودیوکا را فرصتی برای کسب پیروزی مهم و "برگرداندن جریان جنگ" می‌بیند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با تاکید بر شدت و اهمیت حمله به شهر آودیوکا، گفت که نیروهای اوکراینی در موضع خود ایستادگی می‌کنند. ارتش اوکراین می‌گوید که بیش از ۱۰ حمله نیروهای روسی را در نزدیکی این شهر دفع کرده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای روسیه در پاسخ به حملات متقابل اوکراین در جبهه‌های شرقی و‌ جنوبی طی چهار ماه گذشته، تعداد زیادی نیرو و تجهیزات را برای حمله به آودیوکا مستقر کرده بودند.

آقای زلنسکی در پیام‌رسان تلگرام در کنار عکس‌های سربازان اوکراینی و تابلوی ورودی آودیوکا نوشت: "آودیوکا. ما موضع خود را حفظ می‌کنیم. این شجاعت و اتحاد اوکراین است که تعیین می‌کند این جنگ چگونه پایان خواهد یافت."

آودیوکا پایگاه یک کارخانه بزرگ و مدرن کک‌سازی و ذغال‌سنگ است و در جنوب غربی منطقه دونتسک که تحت کنترل روسیه است، قرار دارد. از زمان تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲، این شهر به نمادی از مقاومت اوکراین تبدیل شده است.

ولودیمیر زلنسکی برای جلوگیری از تشدید حملات روسیه به زیرساخت‌های نیروگاهی که در زمستان گذشته اتفاق افتاد، در جریان دیدار با رهبران ناتو در روز چهارشنبه ۱۹ مهر، خواستار تامین بیشتر تجهیزات دفاع هوایی شد.

به نوشته رویترز، او این اطمینان را به دست آورد که کمک‌های نظامی حتی با معطوف شدن توجه غرب به درگیری اسرائیل و حماس ادامه خواهد یافت.

مسکو از زمانی که در تابستان، از توافق ارسال غلات از طریق دریای سیاه خارج شد، حملات هوایی به بنادر رودخانه دانوب در منطقه اودسای جنوبی را که به مسیر اصلی کی‌یف برای صادرات مواد غذایی تبدیل شده‌اند، تشدید کرده است.

XS
SM
MD
LG