لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

زلنسکی برای اولین‌بار از زمان تهاجم روسیه به رومانی سفر کرد


ولودیمیر زلنسکی.
ولودیمیر زلنسکی.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز سه شنبه ۱۸ مهر و برای اولین بار از زمان تهاجم روسیه در سال گذشته از رومانی که عضو ناتو و اتحادیه اروپا است بازدید کرد. در این دیدار وی از روابط با رومانی به عنوان «عامل ثبات برای اروپا و فراتر از آن» استقبال کرد.

رویترز اعلام کرده است که زلنسکی با همتای رومانیایی خود، کلاوس یوهانیس در آغاز یک سفر کوتاه، که بر امنیت منطقه دریای سیاه تمرکز و توسعه ائتلاف هوانوردی تمرکز دارد، ملاقات کرد.

در ادامه گزارش آمده است که از وقتی روسیه در اواسط ژوئیه از معامله ای خارج شد که محموله های ایمن را از طریق سه بندر دریای سیاه اوکراین تضمین می کرد، بندر کنستانسا در رومانی به مسیر اصلی صادرات غلات اوکراین از طریق بنادر اوکراین در رودخانه دانوب تبدیل شده است.

زلنسکی پس از آغاز گفتگو با یوهانیس در شبکه ایکس نوشت: «پیوند اوکراین و رومانی عامل ثبات برای اروپا و فراتر از آن است.»

وی در اظهارات پیشین خود در توییتر نوشته بود: رومانی دوستی است که در تاریک ترین روزهای ما به کمک ما شتافت و حمایتش با گذشت زمان قوی تر می شود. من مطمئن هستم که این دیدار برای هر دو کشور مفید خواهد بود."

زلنسکی که در این دیدار لباس خاکی نظامی به تن داشت، گفت دستور کار سفر وی شامل «همکاری دفاعی، امنیت دریای سیاه و همکاری اقتصادی ... با تمرکز بر توسعه زیرساخت ها و ایجاد شغل در هر دو کشور است.»

او همچنین گفت که در مورد همکاری های امنیتی بیشتر از جمله «توسعه هوانوردی و سایر ائتلاف ها، تقویت دفاع هوایی اوکراین، معماری امنیتی دریای سیاه و روابط ما با شرکا» گفتگو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG