لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

آمریکا از فنلاند و استونی برای بررسی آسیب به خط لوله گاز در دریای بالتیک حمایت می‌کند


قایق گشت دریایی فنلاند در محل خط لوله «بالتی‌کانکتور» در خلیج فنلاند.
قایق گشت دریایی فنلاند در محل خط لوله «بالتی‌کانکتور» در خلیج فنلاند.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه گفت که ایالات متحده از تحقیقات فنلاند و استونی برای بررسی آسیب یک خط لوله گاز و کابل مخابراتی در بستر دریای بالتیک حمایت خواهد کرد.

وزرای دفاع ناتو در همین روز در نشستی در بروکسل به بررسی این موضوع پرداختند.

بلینکن در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشت: «ما در کنار فنلاند و استونی، متحدان ناتو هستیم که در حال بررسی آسیب به زیرساخت‌های زیر دریای بالتیک هستند و ما از تحقیقات آن‌ها برای تعیین علت این اتفاق حمایت می‌کنیم.»

یکشنبه شب گذشته در میانه یک طوفان شرکت فنلاندی «گزگرید»، یکی از دو اپراتور خط لوله «بالتی‌کانکتور»، متوجه افت فشار و نشت احتمالی شد و آسیب به این خط لوله و کابل مخابراتی در روز سه‌شنبه تایید شد.

سرویس اطلاعاتی فنلاند روز پنجشنبه اعلام کرد که نمی‌تواند احتمال دخالت یک «بازیگر دولتی» را در این آسیب زیرساختی رد کند.

این گفته فنلاند که احتمال دارد این آسیب نتیجه «فعالیت‌های بیرونی» باشد، باعث نگرانی مجدد در مورد امنیت منطقه‌ای انرژی و افزایش مجدد قیمت‌ها پس از بمب‌گذاری‌های یک سال پیش در خط لوله «نورد‌استریم» شده است.

آنتی پلتاری، مدیر سرویس اطلاعات امنیتی فنلاند به خبرنگاران گفت: «این که چه کسی پشت این موضوع است هنوز در مرحله تحقیقات اولیه است و در این مورد جزئیات بیشتری ارائه نخواهد شد.»

روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه مقامات فنلاندی اعلام کرده بودند که در بستر دریا و در کنار خط لوله آسیب دیده «نشانه‌های بیرونی» یافت شده‌اند و آن‌ها در حال بررسی تردد کشتی‌ها در منطقه همزمان با آسیب دیدن خط لوله هستند.

یکی از بازرسان ارشد هم گفت که به نظر می‌رسد که این آسیب نتیجه «نیروی مکانیکی» است و نه انفجار.

XS
SM
MD
LG