لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

داوطلبان خارجی زخمی پس از درمان برای جنگ با روسیه به اوکراین باز می‌گردند


مرکز پزشکی منطقه‌ای «لنداشتول»، بزرگترین بیمارستان نظامی ایالات متحده در خارج از کشور در آلمان. آرشیو
مرکز پزشکی منطقه‌ای «لنداشتول»، بزرگترین بیمارستان نظامی ایالات متحده در خارج از کشور در آلمان. آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که داوطلبان خارجی پس از درمان جراحت‌های خود، برای جنگ با روسیه، به اوکراین باز می‌گردند.

رویترز در این مورد به یک سرباز پیشین سپاه تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده ۲۸ ساله، اشاره کرد که خواسته است با نام «جامبو» شناسایی شود.

بر اساس این گزارش، پس از آن که پهپادهای روسی جامبو را هدف قرار دادند، او فکر کرد که ممکن است دیگر نتواند از انگشتان دستش استفاده کند.

ترکش به پا و بازوی راست این سرباز پیشین سپاه تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده اصابت کرده بود. او به جراحی بر روی دستش نیاز داشت ولی سیستم پزشکی تحت فشار اوکراین تنها یک تخت خالی در یک بیمارستان بیماران سرطانی داشت.

سرانجام، در ماه اوت سال جاری، «بنیاد آر.‌تی. ودرمن»، یک گروه غیرانتفاعی آمریکایی، بیشتر هزینه جامبو و ۱۲ داوطلب خارجی مجروح دیگر را برای انتقال به آلمان به منظور درمان در مرکز پزشکی منطقه‌ای «لنداشتول»، بزرگترین بیمارستان نظامی ایالات متحده در خارج از این کشور، تامین کرد. این مرکز پزشکی در آلمان قرار دارد.

به نوشته رویترز، جامبو، تنها در عرض چند هفته پس از انجام عمل جراحی بر روی دستش، به اوکراین بازگشت.

او یکی از چهار جنگجوی خارجی است که در «لنداشتول» تحت درمان قرار گرفتند. آنها به رویترز گفتند که قصد دارند برای حمایت از رفقای خود و مقابله با روسیه به اوکراین بازگردند.

جامبو که پس از ترک سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰)، در ماه فوریه گذشته به ارتش اوکراین پیوست، گفت: «من قبلاً هدفی [برای زندگی] نداشتم و این [جنگ برای اوکراین] به من هدفی دوباره داد.»

او و ۲۶ داوطلب دیگر در اوایل تابستان سال جاری در عملیات جنوب شرقی اوکراین مجروح شدند. دو تن از آنان جان خود را از دست دادند.

درمان داوطلبان مجروح در «لنداشتول»، نشان‌دهنده سطح دیگری از تعهد ایالات متحده به اوکراین است.

هزاران داوطلب خارجی پس از تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۱) به اوکراین رفته‌اند و اکنون در واحدهای نظامی اوکراین و نیز یک لژیون خارجی با نیروهای روسی می‌جنگند.

مقامات گروه‌های امدادی «سیف پسج فور یوکرین»، به معنای «گذرگاه امن برای اوکراین»، و بنیاد «ودرمن» می‌گویند که در میان این داوطلبان، صدها آمریکایی هستند که حدود ۳۰ تن از آنها تاکنون کشته شده‌اند.

به گفته چهار داوطلبی که رویترز با آنها مصاحبه کرد، هر ماه ده‌ها داوطلب خارجی در جنگ اوکراین زخمی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG