لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

زلنسکی در مقر «ناتو»: باید در «نبرد زمستانی علیه تروریسم» پیروز شویم


زلنسکی در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، ۱۹ مهر ۱۴۰۲
زلنسکی در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، ۱۹ مهر ۱۴۰۲
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه از کشورهای عضو پیمان ناتو درخواست تسلیحات و دفاع هوایی بیشتر برای زمستان پیش رو کرد.

این نخستین دیدار زلنسکی از مقر ناتو در بروکسل پس از تهاجم روسیه به اوکراین است و در حالی انجام می‌شود که حمله حماس به اسرائیل توجه جهان را به خود جلب کرده است.

او با مقایسه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و گروه اسلامگرای حماس گفت که کمک های نظامی غرب برای عقب راندن روسیه به یک موقعیت دفاعی بسیار مهم است.

او که در نشستی به رهبری ایالات متحده به نام گروه تماس دفاعی اوکراین با حضور وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو و ۲۰ کشور دیگر شرکت کرده بود، گفت: «ما باید در نبرد زمستانی علیه تروریسم پیروز شویم» و تاکید کرد که این پیروزی نقشی تعیین کننده در پایان جنگ به شکل عادلانه برای اوکراین خواهد داشت.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا با اعلام یک بسته دفاعی جدید ۲۰۰ میلیون دلاری - که شامل تسلیحات دفاع هوایی و مقابله با پهپاد است - تاکید کرد که حمایت غرب از اوکراین تا هر زمان که لازم باشد ادامه خواهد یافت.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم تاکید کرد که باید با قابلیت‌های پیشرفته تر و بیشتر در دفاع هوایی، از حملات روسیه به زیرساخت‌های انرژی در اوکراین جلوگیری کرد.

اوکراین یک حمله متقابل را در تابستان برای بازپس گیری قلمروهایش در جنوب و شرق اوکراین آغاز کرد، اما تاکنون نتوانسته است به شکلی عمده از شبکه استحکامات و میادین مین روسیه عبور کند.

واشنگتن تاکنون ۴۴ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارسال کرده است ولی این حمایت از سوی هر دو حزب سیاسی آمریکا زیر سوال رفته و در حال کاهش است.

زلنسکی در سخنانش در نشست ناتو تلاش کرد که حمله روسیه به اوکراین و حمله حماس به اسرائیل را دو روی یک سکه نشان دهد و گفت که «ترویست‌هایی مانند پوتین و حماس» به دنبال قدرت و به گروگان گرفتن کشورهای آزاد و دموکراتیک هستند.

این در حالی است که پوتین غرب را مسئول آغاز عملیات نظامی‌اش در اوکراین می‌داند و حماس نیز حمله اش را با وضعیت اسفناک غزه در محاصره ۱۶ ساله و سرکوب مرگبار اسرائیل در کرانه باختری توجیه می‌کند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل قرار است روز پنجشنبه از طریق ویدئو کنفرانس درباره حمله حماس و پی‌آمدهای آن با وزرای ناتو گفت‌و‌گو کند.

XS
SM
MD
LG