لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۲

روسیه در پی تلفات نظامی چشمگیر باز هم از نیروی ذخیره در خرسون استفاده می‌کند


روسیه روز جمعه اعلام کرد که سیصد هزار نیروی ذخیره را فراخوانده تا برای تغییر روند جنگ در خرسون وارد میدان کند.نیروهای نیابتی مسکو گفته‌اند که خروج غیرنظامیان را از خرسون به پایان رسانده‌اند.

این شهر که قبل از جنگ حدود «دویست و هشتاد و هشت هزار نفر» جمعیت داشت، یکی از اولین شهرهایی بود که در روزهای اولیه حمله به دست نیروهای مسکو افتاد و بازپس‌گیری آن توسط نیروهای اوکراینی، نقطه عطف مهمی برای کی‌یف محسوب می‌شد.

ولادیمیر پوتین، پس از مواجه شدن با تلفات نظامی بسیار، در ماه سپتامبر از فراخوان نظامی نیروهای ذخیره خبر داده و به دنبال بسیج «سیصد هزار نفر» در میانه جنگ در اوکراین بود.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز جمعه در یک نشست تلویزیونی به پوتین گفت که این فراخوان به هدف خود رسیده است.به گفته شویگو، «هشتاد و دو هزار» سرباز تازه‌نفس در اوکراین حضور داشتند که «چهل و یک هزارنفر» از آنها در واحدهای نظامی مستقر شده اند.

روسیه به غیرنظامیان دستور داده است که قلمروی تحت کنترل آن کشور را در ساحل غربی رودخانه دنیپرو تخلیه کنند. این منطقه‌ای است که نیروهای اوکراین از ابتدای ماه اکتبر و اندکی پس از ادعای مسکو مبنی بر الحاق آن به روسیه، در حال پیشروی در آن هستند.

ولادیمیر سالدو، یکی از مقامات روسیه در خرسون، گفته است که حداقل «هفتاد هزار نفر» در این منطقه و در عرض یک هفته، خانه های خود را ترک کرده‌اند. ادعا می شود که فرماندهی روسیه در خرسون در تلاش است تا برای «پرهیز از وحشت»، تلفات واقعی سربازان را پنهان کند.

رمضان قدیروف که شبه نظامیان خود را برای جنگ در کنار نیروهای کرملین فرستاده است، در تلگرام گفت: «در آغاز این هفته، یکی از واحدهای چچنی در منطقه خرسون گلوله باران شد.»
این متحد کرملین که به ندرت شکست های خود را فاش می کند، اعتراف کرد که در آن روز شکستی «بزرگ» متحمل شده است.

XS
SM
MD
LG