لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۷

وزیر امور خارجه اوکراین به امیرعبداللهیان: به روسیه سلاح ندهید


دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین
دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین

اوکراین روز جمعه از جمهوری اسلامی ایران خواست تحویل اسلحه به روسیه را متوقف کند.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز جمعه در توییتی گفت که در تماس با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خودداری حکومت ایران از تحویل سلاح به روسیه را خواستار شده است.

اوکراین و متحدان غربی آن جمهوری اسلامی ایران را به تحویل پهپادهای انتحاری به روسیه متهم می‌کنند و می‌گویند که این اقدام ایران اثر ویرانگری در حملات روس‌ها به زیرساخت‌های اوکراین داشته است.

ایران و روسیه هر دو این اتهام را رد کرده‌اند.

کولبا در توییتر نوشت: «از ایران خواستم که بلافاصله انتقال تسلیحات به روسیه را، که برای کشتن غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌های حیاتی اوکراین استفاده می‌شوند، متوقف کند.»

از سوی دیگر سرهی مارچنکو، وزیر دارایی اوکراین، اعلام کرد که دارایی‌های مصادره شده شهروندان روس و بلاروس در اوکراین می‌تواند برای بازسازی‌های گسترده پس از جنگ مورد استفاده قرار گیرند.

به گفته «اداره امنیت اقتصادی» که یک موسسه دولتی در اوکراین است، از زمان آغاز تهاجم مسکو در فوریه، دولت بیش از یک میلیارد دلار از اموال روسیه و بلاروس را در اوکراین مسدود کرده است.

مجموع هزینه‌های بازسازی در اوکراین ۷۵۰ میلیارد دلار برآورد شده که بنا به گفته مقامات اوکراینی ۳۸ میلیارد دلار آن باید در سال ۲۰۲۳ هزینه شود.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، هفته گذشته در نشست اتحادیه اروپا گفت اتحادیه اروپا نیز به دنبال استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه در اثر تحریم های پس از جنگ، به منظور بازسازی اوکراین است. به گفته کاجا کالاس، نخست وزیر استونی، این مبلغ حدود ۳۰۰ میلیارد یورو برآورد شده است.

در این میان آلمان و چند کشور دیگر نسبت به احتمال غیرقانونی بودن ضبط این اموال هشدار داده‌اند. مسکو نیز روز پنجشنبه ۲۷ اکتبر اعلام کرد که در صورت توقیف این اموال دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهد زد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، گفت که هرگونه اقدامی از این دست «دزدی» خواهد بود.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده ۲۷۵ میلیون دلار کمک نظامی اضافی به اوکراین ارائه خواهد داد که شامل تسلیحات، مهمات و تجهیزات موجودی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است.

آقای بلینکن گفت: «ما همین طور در تلاش برای ارائه قابلیت‌های دفاع هوایی اوکراین، با تحویل دو سامانه دفاع موشکی «ناسامس» توسط ایالات متحده به اوکراین در ماه آینده، هستیم و با متحدان و شرکای خود کار می‌کنیم تا سیستم‌های دفاع هوایی خود را به اوکراین تحویل بدهیم.»

XS
SM
MD
LG