لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

در پی غرق شدن رزمناو «مسکوا»؛ روسیه: کارخانه موشک‌سازی کی‌یف را هدف قرار دادیم


آرشیو
آرشیو

روسیه می‌گوید که پس از غرق شدن یکی از رزم‌ناوهایش در دریای سیاه به یک کارخانه موشک‌سازی در شهر کی‌یف حمله کرده است.

رزم‌ناو «مسکوا» یکی از نمادهای اقتدار نیروی دریایی روسیه بود که به گفته کی‌یف پس از حمله موشکی نیروهای اوکراینی در دریای سیاه عرق شد.

مسکو می‌گوید که این کشتی در حین یدک‌کشی در دریای طوفانی پس از آتش‌سوزی ناشی از انفجار مهمات غرق شد.

هر چند روسیه مدعی است که بیش از پانصد خدمه کشتی تخلیه شدند ولی گزارش مستقلی در این زمینه وجود ندارد.

رزم‌ناو «مسکوا»
رزم‌ناو «مسکوا»

اگر چه روسیه تأیید نکرد که موشک‌های اوکراینی به کشنی اصابت کرده‌اند، اما روز جمعه ظاهرا در اقدامی تلافی‌جویانه، یک کارخانه‌ موشک‌سازی در شهر کی‌یف را مورد حمله قرار داد.

ساعاتی پیش از این که اوکراین اعلام کند رزم‌ناو مسکوا را با موشک هدف قرار داده است، اداره پست این کشور تمبر یادبودی را با تصویر مدافع ا‌وکراینی منتشر کرد که به فرمان ناخدای این کشتی روسی برای تسلیم شدن پاسخ منفی داد.

دشنام این مدافع اوکراینی به ناخدای کشتی در روزهای نخست تهاجم روسیه به اوکراین به نمادی از رشادت و مقاومت مردم این کشور علیه اشغال‌گران روسی تبدیل شد.

حمله جمعه روسیه به کی‌یف با انفجارهای بزرگ و شدیدی همراه بود که از هنگام عقب‌نشینی نیروهای روسیه از این مناطق در دو هفته گذشته سابقه نداشت.

مسکو می‌گوید کارخانه‌‌ ساخت جنگ‌افزارها و موشک‌های ضدکشتی را هدف قرار داده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود گفت که تعداد و مقیاس حملات موشکی به اهدافی در کی‌یف به میزان «حملات تروریستی» یا «عملیات خرابکارانه» در خاک روسیه توسط «رژیم ملی‌گرای کی‌یف» افزایش خواهد یافت.

روسیه پس از تلاش ناموفق برای تسخیر کی‌یف، اخیرا نیروهای خود را از اطراف این شهر و مناطق شمالی اوکراین خارج کرده است؛ ولی نبردهای سنگین به ویژه در شرق آن کشور ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG