لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۹

آنتونی بلینکن: آمریکا متعهد به دفاع از اعضای ناتو است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه در یک سخنرانی مجازی با موضوع دیپلماسی در قرن ٢١ و چالش‌های جهانی با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین به عنوان مساله روز تصریح کرد آمریکا قاطعانه به ماده ۵ ناتو برای دفاع از اعضایش متعهد است. وی در عین حال تاکید کرد نباید بقیه مسائل جهان فراموش شوند.

وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی که به میزبانی دانشکده سیاست‌گذاری عمومی دانشگاه میشیگان برگزار شد، گفت در نتیجه تلاش‌های وزارت خارجه مثلا آتش‌بس در اتیوپی، ترک‌مخاصمه در یمن، و آزادی آمریکاییان در افغانستان عملی شده است. به گفته او همچنین ۵۰۰ میلیون دز واکسن کووید١٩ به کشورهای جهان اهدا شده است.

او پیرامون محدودیت‌های پیش روی ایالات متحده در مقابله با تمرکز روسیه بر منطقه دونباس در شرق اوکراین گفت آمریکا تصاویر فزاینده بیرحمی‌های روسیه علیه غیرنظامیان اوکراین را می‌بیند و بوچا شاید مقدمه‌ای برای صحنه‌های ترس و وحشت آینده است.

وی در ادامه گفت تهاجم روسیه تجاوز علیه اصول بین‌المللی است که حافظ نظم و امنیت بین‌المللی ‌اند.

وزیر خارجه آمریکا فشار خارق‌العاده بین‌المللی بر مسکو و شجاعت اوکراینی‌ها در مقابله با ارتش متجاوز روسیه با پشتیبانی نظامی واشنگتن و متحدانش حتی پیش از شروع تجاوز را از عوامل ناکامی نظامی روسیه در اوکراین دانست.

او در بخش دیگری از سخنانش به تصویب ٨٠٠ میلیون دلار کمک نظامی واشنگتن به اوکراین در روزهای اخیر توسط دولت آمریکا و اهمیت تاثیرات بلندمدت فشار ویران‌کننده بر اقتصاد روسیه اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به رای ۱۴۱ کشور در مجمع عمومی سازمان ملل علیه تجاوزگری دولت پوتین به اوکراین و تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان واکنش‌های عمده بین‌المللی به تجاوزگری روسیه اشاره کرد.

آقای بلینکن در ادامه گفت بحران کنونی پناهجویان از زمان جنگ دوم جهانی بی‌سابقه بوده است. او همچنین به تلاش‌های دولت جو بایدن جهت تسهیل روند پذیرش پناهجویان و مهاجران در چارچوب موازین قانونی اشاره کرد.

او تاکید کرد چالش‌های جهانی مستلزم همکاری اعضای جامعه بین‌المللی است و آمریکا نمی‌تواند به تنهایی چالش‌ها و بحران‌های جهانی را حل کند.

XS
SM
MD
LG