لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

وزیر اقتصاد آلمان: ارسال تانک به اوکراین می‌تواند غرب را به «هدف» روسیه تبدیل کند


روبرت هابک، وزیر امور اقتصادی آلمان - آرشیو
روبرت هابک، وزیر امور اقتصادی آلمان - آرشیو

تنها دو روز پس از پاسخ مثبت آلمان به درخواست کی‌یف برای ارسال تانک و توپخانه به اوکراین، روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد که نمی‌تواند به وعده‌اش در این زمینه عمل کند.

هابک روز پنجشنبه از درخواست‌های کشورش مبنی بر ارسال سریع تانک به اوکراین، در بحبوحه اختلاف‌ها در احزاب حاکم آلمان در مورد میزان همکاری با اوکراین و نگرانی در مورد تبدیل شدن به هدف بعدی روسیه، عقب نشینی کرد.

وزیر اقتصاد آلمان گفت تحویل تانک و تسلیحات نظامی به اوکراین می‌تواند غرب را به «هدف» روسیه تبدیل کند.

وزیر اقتصاد آلمان پیش‌تر گفته بود که «هر چیزی که اکنون به ارتش اوکراین کمک می‌کند باید به سرعت تحویل داده شود.» اما روز پنج‌شنبه در یک گردهمایی انتخابات محلی در شهر کیل در شمال آلمان از خط و نشان رئیس سوسیال دموکرات خود، صدراعظم اولاف شولتس، پیروی کرد.

هابک به نگرانی‌های متحدان ناتو اشاره کرد که تحویل تانک‌های مدرن ساخت تولیدکنندگان غربی می‌تواند روسیه را وادار کند که جنگ خود را به کشور‌های غربی گسترش دهد.

در حال حاضر اعضای احزاب ائتلاف حکومتی در آلمان بر سر چگونگی برخورد آلمان با روسیه اختلاف نظر دارند.

بر خلاف شولتس و هابک، آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه آلمان خواستار تحویل «سلاح‌های سنگین» به اوکراین است. او با انتقاد از صدراعظم آلمان گفت: «اکنون زمان بهانه‌گیری نیست. اکنون زمان خلاقیت و عمل‌گرایی است.»

عدم هماهنگی میان وزارتخانه‌های مختلف برای تصمیم‌گیری در مورد تحویل سلاح به اوکراین در حال حاضر محل مناقشه موافقان و مخالفان کابینه شولتس شده است.

آلمان و فرانسه دو کشوری هستند که بخشی از درآمد خود را از راه صادرات تسلیحات نظامی به روسیه تأمین می‌کنند؛ اگر چه داد و ستد‌های این دو کشور با روسیه محل اختلاف نظر اعضای کمیسیون اتحادیه اروپاست و این کمیسیون به تازگی اعلام کرده که باید این تحریم‌ها را جدی گرفت اما شولتس معتقد است که در حال هماهنگی نزدیک با همه متحدان خود در مورد تحریم روسیه و کمک به اوکراین است و در این رابطه کوتاهی نکرده است.

XS
SM
MD
LG