لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

آلمان مجوز فروش سامانه شبیه‌ساز نظامی به روسیه را لغو کرد


سيگمار گابریل، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان
سيگمار گابریل، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان

دولت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد مجوز تحويل یک سامانه شبیه‌ساز تمرين نظامی به ارتش روسيه را لغو کرده است، و با رفتن ورای تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا، که اجازه می‌دهد قراردادهایی که از پیش تنظیم شده‌اند، تا اتمام نهایی تمام مراحل را بگذرانند، جلوی معامله‌ای که پيش از اين به‌حالت تعليق درآمده بود را کاملاً گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت اقتصاد آلمان روز دوشنبه ۱۳ مردادماه (۴ اوت) در پاسخ به پرسش کتبی آن خبرگزاری گفت، مجوز صادرات شرکت دفاعی و قطعات خودرو موسوم به «راين متال ای جی» با توجه به «تحریم‌های اتحادیه اروپا» عليه روسيه، به دليل حمايت مسکو از شورشیان اوکراین، لغو شده است.

آلمان از ماه مارس گذشته و هنگامی که در روسیه شبه جزیره کریمه را از اوکراین جدا و به خاک خود الحاق کرد، اين معامله را به حال تعويق درآورده بود.

تحریم تسلیحاتی هفته گذشته علیه روسیه که توسط اتحادیه اروپا تصویب شد، شامل قراردادهای موجود و از پیش توافق شده نمی‌شود. با این حال، سيگمار گابریل معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان از اصرار فرانسه به تحویل دو کشتی جنگی به روسیه انتقاد کرده است.

در ماه آوریل، حکومت آلمان اعلام کرد مجوز صدور کالاهای نظامی به روسیه را نمی‌دهد و ۶۹ درخواست مجوز را فعلا معلق گذاشته است. در بيانيه‌ای که به اين مناسبت انتشار يافت، از جمله آمده بود که هیچ‌یک از آن درخواست‌ها برای «تسليحات جنگی» مانند تانک و موشک نبود.

XS
SM
MD
LG