لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

شرکت‌های تابعه بانک روسی مشمول تحريم‌های اروپا نمی‌شوند


شعبه‌ای از شربانک روسی در شهر سيمفروپول در شبه‌جزيره کريمه
شعبه‌ای از شربانک روسی در شهر سيمفروپول در شبه‌جزيره کريمه

حوزه فعاليت شربانک اروپا پس از خريد بازوی اروپای شرقی ولکس بانک VBI در سال ۲۰۱۲ به سراسر اروپای مرکزی و شرقی تعميم پيدا کرد

منابع آگاه می‌گوید شعبه‌های بانک روسی مستقر در اتحادیه اروپا از تحریم‌های اقتصادی آن اتحادیه، که برای متوقف کردن امور مالی وام‌دهندگان بزرگ دولتی روسیه وضع شده‌اند، معاف خواهند بود.

منابع آنشا به تحريم‌های اروپا بر روسيه، روز چهارشنبه ۸ مردادماه (۳۰ ژوئيه) به خبرگزاری رویترز گفتند، معافیت، که به گفته مقام‌های اتحادیه اروپا برای جلوگیری از سوء استفاده از نزدیک نظارت خواهد شد، به معنای آن است که شرکت‌های تابعه شربانک و VTB می‌توانند به طور معمول در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کار خود ادامه دهند.

این منابع همچنین می‌گویند اين گام موجب آرامش خاطر اتریش است، که مقر عملیات اروپايی دو شرکت وام‌دهنده بزرگ تحت کنترل دولت روسیه در آن قرار دارد.

دو منبع نزدیک به مذاکرات به رویترز گفتند، مجارستان و اسلواکی نیز گفته بودند که آخرین دور تحریم‌ها – با هدف تنبیه مسکو به اتهام دامن زدن به بحران سیاسی در اوکراین – نباید بر بانک‌های روسی که در اتحادیه اروپا کار‌ می‌کنند اعمال شود.

قرار است جزئیات تحریم‌های اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۹ مردادماه، منتشر و از روز جمعه به اجرا گذارده شود. اين تحريم‌ها شامل ممنوعیت بانک‌های تحت کنترل دولت روسیه در افزایش تامین مالی بلند مدت با فروش سهام یا اوراق قرضه در بازارهای اتحادیه اروپا است.

کمیسیون اروپا (بازوی اجرايی اتحاديه اروپا) هنوز فهرستی از بانک‌های روسیه که تحت تاثیر تحريم‌ها قرار می‌گيرند منتشر نکرده است، اما می‌گويد تنها بر آن بانک‌های روسی تاثیر خواهد گذاشت که بیشتر از ۵۰ درصد مالکيت آنها متعلق به دولت یا سایر مراجع دولتی است.

اکثريت سهام شربانک متعلق به بانک مرکزی روسیه، و مالکيت VTB متعلق به دولت است.

شربانک اروپا پس از خريد بازوی اروپای شرقی ولکس بانک VBI در سال ۲۰۱۲ حوزه فعاليت خود به سراسر اروپای مرکزی و شرقی تعميم پيدا کرد، و بانک VTB اتريش در آلمان و فرانسه نيز فعاليت دارد.

کمیته تحریم‌های اتحادیه اروپا بررسی خواهد کرد که چگونه این سیستم عمل می‌کند تا اطمینان حاصل شود که شرکت‌های تابعه مستقر در اتحادیه اروپا منابع مالی را که بدست می‌آورند به روسيه منتقل نخواهند کرد.

وام‌ها مشمول تحريم‌ها نيستند، اما بانک‌های اروپایی احتمالا تمایلی به اعطای وام به وام‌گیرندگان روسی نخواهند داشت.

VTB که شامل تحریم‌های ایالات متحده نیز هست، توانایی دسترسی به دلار را از دست می‌دهد، و پيشتر گفته بود که آماده قرض گرفتن در سایر ارزها و بازارها خواهد بود.

XS
SM
MD
LG