لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

اعضای اتحادیه اروپا در مورد بسته جدید تحریم‌ها علیه صنعت گاز روسیه توافق کردند


همزمان با ادامه حملات نیروهای روسی به اوکراین، اعضای اتحادیه اروپا در مورد بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه توافق کرده‌اند.

روسیه روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، با مهمات خوشه‌ای به روستایی در منطقه دونتسک شرقی در اوکراین حمله کرد که ۳ کشته و ۴ مجروح بر جای گذاشت. در میان مجروحان، یک کودک و یک پسر ۱۴ ساله نیز دیده می‌شدند و در مجموع، چهار خانواده، تعدادی خودرو و یک خط لوله گاز آسیب دیده‌اند.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها، کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه بر سر چهاردهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه که شامل نخستین تحریم‌ها علیه صنعت گاز روسیه است، توافق کردند.

این بسته تحریمی، صادرات مجدد گاز مایع طبیعی روسیه را در آب‌های ساحلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع می‌کند اما واردات را ممنوع نکرده است زیرا برخی از کشورهای اتحادیه اروپا همچنان گاز خط لوله را از روسیه از طریق اوکراین وارد می کنند.

البته کارشناسان بازار گاز می‌گویند از آن‌جا که انتقال گاز از طریق بنادر اتحادیه اروپا به آسیا تنها حدود ۱۰ درصد کل صادرات روسیه را تشکیل می‌دهد، این اقدام تاثیر کمی خواهد داشت.

دیپلمات‌ها می‌گویند این بسته جدید، سه پروژه گاز مایع طبیعی روسیه را نیز تحریم می‌کند و شامل یک بند است که به سوئد و فنلاند اجازه می‌دهد قراردادهای گازی‌شان با روسیه را لغو کنند.

بلژیک، رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که این بسته «با مسدود کردن منافذ، تاثیر تحریم‌های موجود را به حداکثر می‌رساند.»

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، هم در ایکس نوشت که بسته تحریمی جدید « مانع دسترسی روسیه به فن‌آوری‌های کلیدی خواهد شد، درآمدهای بیشتر روسیه از انرژی را از بین خواهد برد و با ناوگان و شبکه بانک‌داری مخفی پوتین مقابله خواهد کرد.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از یک‌ماه در مورد محتوای بسته جدید بحث کردند و در نهایت به درخواست آلمان، یکی از پیشنهادهای کمیسیون را که هدف آن جلوگیری از دور زدن بیشتر بود، نادیده گرفتند.

این پیشنهاد، شرکت‌های تابعه شرکت‌های اتحادیه اروپا در کشورهای ثالث را مجبور می‌کرد که صادرات مجدد کالاهای خود به روسیه را به صورت قراردادی ممنوع کنند. اتحادیه اروپا مایل بود که با افزودن این بند جریان فن‌اوری‌های دومنظوره مانند تراشه‌های ماشین لباس‌شویی را که می‌تواند توسط روسیه برای اهداف نظامی استفاده شود، متوقف کند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا به رویترز گفت که آلمان درخواست ارزیابی تاثیرات این بند را داشت که می‌تواند در بسته‌های بعدی تحریم لحاظ شود.

بسته جدید همچنین شامل تحریم ناوگان نفتکش‌های مخفی‌ای است که نفت روسیه را خارج از سقف تعیین شده برای قیمت نفت توسط کشورهای گروه هفت جابه‌جا می‌کند و شامل حداقل دو کشتی متعلق به روسیه که تجهیزات نظامی را از کره‌شمالی به روسیه منتقل می‌کنند نیز می‌شود.

در بسته جدید، در مجموع ۴۷ نهاد و ۶۹ شخص جدید به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا اضافه شده‌اند که تعداد آن‌ها را به ۲۲۰۰ رساند.

انتظار می‌رود که این بسته به طور رسمی در دیدار وزرای خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه هفته آینده به تصویب برسد.

XS
SM
MD
LG