لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

ولادیمیر پوتین برای شرکت در اوپک گازی به ایران سفر می‌کند


حسن روحانی در کنار ولادیمیر پوتین در نشست آستراخان - مهر ۱۳۹۳
حسن روحانی در کنار ولادیمیر پوتین در نشست آستراخان - مهر ۱۳۹۳

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دوم آذر ماه به ایران خواهد رفت تا در سومین مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهوری روسیه، آقای پوتین ضمن شرکت در این نشست، با سران کشورهای شرکت کننده در آن دیدارهایی خواهد داشت.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ایران در سفر اخیر خود به روسیه، حامل دعوت رسمی حسن روحانی از ولادیمیر پوتین برای شرکت در اجلاس گازی تهران بود.

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین تاکنون چند بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. در ماه‌های اخیر نیز مقامات ارشد دو کشور بارها با یکدیگر ملاقات‌هایی داشته و درباره همکاری‌های اقتصادی و نظامی مذاکره کرده‌اند.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز که به اوپک گازی معروف شده، ایده‌ای از سوی ایران بود که با حمایت و موافقت روسیه و قطر در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. مقر دائمی این مجمع در قطر است و دبیرکلی ادواری آن در حال حاظر بر عهده محمدحسین عادلی از ایران قرار دارد.

خبرگزاری مهر پیش‌بینی کرده که در سومین اجلاس این مجمع که دوم آذر ماه در تهران برگزار می‌شود، علاوه بر رئیس‌جمهوری روسیه، سران کشورهای ونزولا، عراق، الجزاير، قطر، عمان و امارات متحده عربی نیز به ایران سفر خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG