لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

جانشین فرمانده سپاه: قاسم سلیمانی روسیه نرفته است


عکسی از حضور قاسم سلیمانی در عراق
عکسی از حضور قاسم سلیمانی در عراق

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سفر قاسم سلیمانی به روسیه را تکذیب کرد و آن را "جنگ روانی آمریکایی‌ها" دانست.

حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: "این نیرو، واحد نظامی مشخصی ندارد و حوزه کاری آنها انتقال تجربیات و مدیریت اتفاقات است."

به گزارش خبرگزاری فارس، او با تاکید بر این که "استراتژی ما در حال حاضر حضور مستقیم نظامی در هیچ کشوری نیست" حضور نظامی ایران در سوریه را نیز تکذیب کرد. این درحالی است که هر از چند گاهی اجساد افرادی از ایران که در سوریه و عراق حضور داشته اند، تحت عنوان "شهدای مدافع حرم" تشییع شده است.

این مقام عالی‌رتبه نظامی گفت: "در این خصوص دو حالت متصور است، یا ما در کشورهایی مثل سوریه و عراق حضور داریم و آمریکایی‌ها با همه آن ابزارهای مورد ادعایشان در حوزه‌های اطلاعاتی و شناسایی عاجز از دیدن ما هستند یا اینکه ما در این کشورها حضور مستقیم نداریم که دومی درست است."

نقش و حوزه فعالیت قاسم سلیمانی در منطقه، یکی از مواردی است که در بررسی توافق اتمی با ایران در کنگره آمریکا مورد توجه قرار گرفته است. این فرمانده ارشد سپاه از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت و سفر او به دیگر کشورها نیز ممنوع شده است. هرچند عکس‌هایی فراوانی از او وجود دارد که گفته می‌شود مربوط به زمان حضور در عراق است.

انتشار خبر سفر آقای سلیمانی به روسیه نیز پس از توافق اتمی خبرساز شد که از سوی مقامات روسی تکذیب شد.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پیش از این تاکید کرده است نام قاسم سلیمانی از فهرست تحریم‌ها حذف نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG