لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

اوباما: روسیه و ایران در باتلاق سوریه گرفتار می شوند


باراک اوباما: ایران و روسیه در باتلاق سوریه گرفتار می شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

همزمان با شدت بخشیدن روسیه به حملات هوایی خود در سوریه، رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار داد که ایران و روسیه در باتلاقی سوریه گرفتار می‌شوند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه دوم اکتبر در کنفرانس خبری با بیان اینکه تنها علت ماندگاری بشار اسد در قدرت در سوریه ، حمایت ایران و روسیه از اوست، هشدار داد که روسیه و ایران با دخالت در سوریه در باتلاقی گرفتار می‌شوند که نمی‌توانند از آن خارج شوند.

رئیس جمهوری آمریکا، در عین حال بار دیگر، بر آمادگی برای همکاری با ایران و روسیه برای یافتن راه انتقال سیاسی قدرت در سوریه تاکید کرد.

باراک اوباما در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید گفت:" بشار اسد هنوز در قدرت است زیرا روسیه و ایران از او حمایت کرده‌اند. از این نقطه نظر آن چه روسیه اکنون در سوریه انجام می‌دهد با آن چه در گذشته انجام داده است، تفاوت ویژه‌ای ندارد، فقط این بار، آشکارتر رفتار کرده است."

آقای اوباما اضافه کرد: "مشکل در این است که بیرحمی اسد با مردم سوریه باید متوقف شود و برای این که متوقف شود ، ما آماده ایم با همه طرفین درگیر ، همکاری کنیم."

او در ادامه گفت که آمریکا با روسیه در جنگ در رقابت نیست بلکه به گفته او این جنگ بین روسیه ، ایران و اسد با مردم سوریه است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با بیان اینکه مشکل روسیه در این است که بین داعش و مخالفات معتدل سنی در سوریه تمایزی قایل نمی‌شود، گفت که این فرضیه ولادیمیر پوتین را که می‌گوید همه مخالفان بشار اسد تروریست هستند، کاملاً رد می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که روسیه تصمیم گرفته است در تقابل با ائتلاف بیش از ۶۰ کشور جهان، بخشی از ائتلاف با اسد و ایران باشد و اضافه کرد: "ایران واسد ائتلاف کنونی پوتین هستند. بقیه جهان ائتلاف ما هستند. فکر نمی کنم مردم با استراتژی روسیه خام شوند."

با وجود این او تاکید کرد که آمریکا همچنان آماده است تا با روس‌ها و ایرانی‌ها همانند همه متحدان خود که بخشی از ائتلاف ضد داعش هستند همکاری کند، تا به گفته او راه انتقال سیاسی قدرت در سوریه را بیابند. او گفت: "هیچ کس تظاهر نمی‌کند که یافتن این راه حل آسان است اما، از دیدگاه من، هنوز حصول این راه حل ممکن است و از این رو ما خطوط ارتباطاتی را باز نگاه می‌داریم."

روسیه به حملات هوایی در سوریه ادامه داده است. این در حالیست که گفته می‌شود در برخی از حملات بر خلاف آن چه ادعا کرده است اساساً مناطقی را هدف قرار می‌دهد که داعش در آن‌ها حضور ندارد و تحت کنترل مخالفان معتدل بشار اسد است.

کامرون: وضع در سوریه وخیم تر می شود

از سوی دیگر، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که ادامه مداخله نظامی روسیه در سوریه وضع را بدتر می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، او روز شنبه سوم اکتبر گفت اقدامات روسیه از بشار اسد " قصاب" حمایت می کند و افزود نیروهای نظامی ولادیمیر پوتین بین تندروهای دولت اسلامی در داخل سوریه و نیروهای اوپوزیسیون معتدل که با اسد می جنگند تفاوتی نمی گذارند.

کامرون خواهان تهیه برنامه جامعی برای انتقال سیاسی در سوریه شد و در بازتاب آنچه رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبران دیگر در روزهای اخیر گفته اند، آنرا بهترین راه برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه و برقراری صلح در منطقه دانست.

XS
SM
MD
LG