لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

دعوت روحانی از پوتین برای شرکت در اجلاس گازی تهران


حسن روحانی در کنار ولادیمیر پوتین در نشست آستراخان - مهر ۱۳۹۳
حسن روحانی در کنار ولادیمیر پوتین در نشست آستراخان - مهر ۱۳۹۳

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری با ابلاغ دعوت رسمی حسن روحانی از ولادیمیر پوتین تاکید کرد که ایران علاقه‌مند است روسیه در بالاترین سطح در اجلاس گازی تهران مشارکت داشته باشد.

اسحاق جهانگیری در سفر به روسیه و در دیدار با الکساندر نوواک، وزیر انرژی این کشور بر نقش "بسیار مهم" روسیه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت تهران مصمم است در دوران "پساتحریم" سطح روابط و مناسبات خود را با مسکو بیش از پیش ارتقا بدهد.

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین تاکنون چند بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. در ماه‌های اخیر نیز مقامات ارشد دو کشور بارها با یکدیگر ملاقات‌هایی داشته و درباره همکاری‌های اقتصادی و نظامی مذاکره کرده‌اند.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز که به اوپک گازی معروف شده، ایده‌ای از سوی ایران بود که با حمایت و موافقت روسیه و قطر در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. مقر دائمی این مجمع در قطر است و دبیرکلی ادواری آن در حال حاظر بر عهده محمدحسین عادلی از ایران قرار دارد.

در حال حاضر ۱۱ کشور به عنوان عضو و سه کشور ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز حضور دارند. کشورهای عضو ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال. ان. جی) را در اختیار دارند.

خبرگزاری مهر پیش‌بینی کرده که در سومین اجلاس این مجمع که آذر ماه در تهران برگزار خواهد شد، علاوه بر رئیس‌جمهوری روسیه، روسای جمهوری ونزولا، عراق، الجزاير، امیر قطر، پادشاه عمان و رئیس امارات متحده عربی نیز به ایران سفر کنند.

XS
SM
MD
LG