لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

کمیسیون اروپا: ایران می تواند یکی از صادرکنندگان عمده گاز به اروپا شود


توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی هنوز اجرایی نشده اما گمانه‌زنی‌ها درباره پیامدهای مثبت آن برای ایران کم نیست.

کمیسیون اروپایی می گوید در پی توافق هسته ای میان تهران و قدرت های جهانی، ایران می‌تواند در ۱۵ سال آینده به یکی از منابع اصلی تامین گاز اتحادیه اروپا تبدیل شود که این امر به کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به گاز روسیه کمک خواهد کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام اروپایی و نماینده یکی از شرکت‌های انرژی اتحادیه اروپا گزارش داد کمیسیون اروپایی اکنون معتقد است که این اتحادیه می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ میلادی، سالانه ۲۵ تا ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کند.

روسیه در حال حاضر سالانه تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب گاز به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می‌کند.

ایران از سال های قبل همواره در تلاش بوده تا گاز خود را به کشورهای دیگر از جمله اروپا صادر کند. اما این کشور به رغم داشتن دومین ذخایر گازی جهان، تنها به ترکیه میزان قابل توجهی گاز صادر می کند و تاکنون تلاشش برای صادرات گاز به اروپا، از جمله به خاطر تحریم ها، با بن بست مواجه شده است.

با اینکه مقامات ایران می‌گویند هرگاه که بخواهند این صادرات می‌تواند آغاز شود، اما با توجه به شتاب افزایش مصرف گاز در ایران و عدم برنامه‌ریزی برای افزایش تولید گاز، صادرات گاز به اروپا بدون تغییر برخی از رویکردها ممکن نخواهد بود. حتی قطر لوله‌های گاز صادراتی ایران که در حال حاضر ۴۰ اینچ است باید بزرگتر شود و به ۵۶ اینچ برسد.

XS
SM
MD
LG