لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

اولین پیغام پوتین بعد از پیروزی دوباره: مسکو خواهان حل و فصل اختلافات با غرب است


رئیس جمهوری روسیه که با پیروزی در انتخابات اخیر آن کشور برای یک دوره دیگر در کرملین باقی ماند، روز دوشنبه گفت مسکو خواهان مسابقه تسلحیاتی جدید نیست و می‌خواهد اختلافاتش را با کشورهای دیگر حل کند.

ولادیمر پوتین ۶۵ ساله و افسر پیشین سازمان اطلاعاتی اتحاد جماهیر شوروی سابق، موفق شد در انتخابات روز یکشنبه هفت رقیب خود را به راحتی شکست دهد و برای چهارمین بار به مقام ریاست جمهوری روسیه برسد. رهبران کشورهای غربی هنوز درباره پیروزی او سکوت کرده اند و برخی نیز مثل وزیر خارجه تازه آلمان از این انتخابات انتقاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در نشستی با رقبای انتخاباتی خود در مسکو گفت کشورش خواستار یک مسابقه تسلیحاتی جدید با غرب نیست و هر اقدامی برای حل و فصل اختلافاتش با کشورهای دیگر را انجام خواهد داد.

آقای پوتین اضافه کرد که فدراسیون روسیه خواهان «گفت‌وگوهای سازنده» با شرکای بین المللی اش است، هر چند به اعتقاد او لازمه این کار آن است که دو طرفه باشد و طرف مقابل به روسیه احترام بگذارد.

روابط روسیه با کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده، در سال‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل – مانند بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا – به شدت رو به تیرگی گذاشته است.

به دنبال سوء قصد به یک جاسوس پیشین روس و دخترش در بریتانیا، روابط مسکو و لندن – همپیمان کلیدی واشنگتن در اروپا – نیز دچار تنش شده و دو طرف اقدام به اخراج دیپلمات‌های طرف مقابل از خاک خود کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود، همچنین بر لزوم وحدت همه گروه‌ها در کشور به منظور غلبه بر مشکلات اقتصادی، که چالش عمده دولت اوست و رقیبان انتخاباتی او بر آن تمرکز ویژه ای داشتند، تاکید کرد.

وی در حالی با حدود ۷۷ درصد آرای مأخوذه برنده انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ مارس ۲۰۱۸ روسیه شد که اقتصاد کشور، به دلیل تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در چند سال اخیر، با مشکل روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG