لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

خشم دموکراتهای کنگره آمریکا از اظهارات پوتین؛ درخواست از پرزیدنت ترامپ


یک اظهارنظر از سوی پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره دخالت در انتخابات، موجب خشم برخی از رهبران دموکرات در کنگره آمریکا شده است.

رهبران دموکرات در کنگره آمریکا از رئیس جمهوری خواستند با استفاده از تمامی منابع موجود از دولت روسیه خواستار استرداد ۱۳ شهروند آن کشور بشود که از سوی بازپرس ویژه رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ متهم شد و حکم جلب آنها صادر شده است.

درخواست رهبران دموکرات کنگره پس از آن صورت می گیرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته است یهودیان و اقلیتها در آمریکا در نظام انتخاباتی کشورشان مداخله کرده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در این باره می نویسد: نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنادر نامه به رئیس جمهوری تاکید کرده اند که «تضمین دادن به اینکه حضور متهمان روس در دادگاه آمریکا یک امر مبرم است که جلو مداخله روسیه در انتخابات آینده و حمله به دموکراسی این کشوررا می گیرد و پیامی ست برای کسانی که بدانند مداخله در انتخابات آمریکا و حمله به دموکراسی ما بی مجازات نخواهد ماند.»

پوتین در گفتگو با شبکه تلویزیونی NBC گفته بود او هم اگر شهروندان روس در انتخابات مداخله داشتند کمتر توجه نشان نمی داد اما حاضر نیست شهروندان روس را برای محاکمه به آمریکا تحویل دهد.

ولادیمیر پوتین افزوده بود «شاید آنها حتا روس هم نباشند.اوکراینی، تاتار یا یهودی باشند که تابعیت روسیه را دارند. شاید هم دوتابعیتی بوده اند یا کارت سبز داشته اند. شاید هم آمریکائی‌هایی بوده اند که برای آن کارشان پول گرفته بوده اند. شما از کجا می دانید؟ من هم نمی دانم.»

رهبران حزب دموکرات کنگره گفته انداز سخنان پوتین تعجب نمی کنند اما آنها را غیر قابل قبول می دانند. در نامه از پرزیدنت ترامپ خواسته شده دولت او با کمک اینترپل یا از کانال دیپلماتیک و طرح مستقیم مساله استرداد متهمان، موضوع را حل کند.

لازم به یاد آوری ست که رابرت مالر، بازپرس ویژه پرونده رسیدگی به احتمال مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ۱۳ شهروند روس را به توطئه مداخله به نفع دونالد ترامپ علیه هیلاری کلینتون رقیب دموکرات وی متهم کرده است.

پیشتر روسیه اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده بود.

وزیر خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرده بود واشنگتن در حال بررسی اعمال تحریم‌های جدیدی علیه روسیه بابت طیفی از فعالیت‌های آن کشور از جمله دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا است.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در ماه‌های آخر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در گزارشی از تلاش روسیه برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در ایالات متحده پرده برداشتند. اتهامی که پیشتر مسکو هر گونه دخالت در آن را رد کرده بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG